Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Yıllar öncesinde bir arkadaşım bana gönderilen faksların bir sayfası da Belçika istihbaratına gittiğini söylemişti!

 

Facebook Türkiye yönetimi BDP’nin hesabını ‘koşulların ihlali’ gerekçesiyle kapatmasıyla, basında ve insanlarda Facebook’un güvenilir olup olmadığı tartışılmaktadır. Facebook güvenilir olmadığı gibi diğer e posta adresleri, Twitter ve diğerleri de güvenilir değildir.

Birçoğumuz Facebook ve diğerlerini güvenilir olarak biliriz. Çünkü kendimize ait bir şifremiz var. Ya da site kuruyoruz. Bunu kapalı ya da açık yapıyoruz. Bununda bir şifresi var. Bu kendimizi garanti altına aldığımız anlamına gelmemelidir.

Yıllar öncesinde bir arkadaşım bana gönderilen faksların bir sayfası da Belçika istihbaratına gittiğini söylemişti! İlk önce ben konuya hâkim olamadığım için kendisinden detaylı açıklama yapmasını istemiştim!

Belçika devleti kendisini garanti altına almak için telefon, faks ve diğer iletişim araçlarını kontrolünde tuttuğunu söylemişti. Bir yanıyla kişiler fişlenirken, faksın, bilgisayarların, telefonun ve diğerlerinin kendi numarası var olduğunu kişi hangi amaçlı kulanırsa kullansın Belçika devleti garantisini böylelikle almış olduğunu anlatmıştı.

Yıllar sonra ülkemizde bu tartışmaların alevlendiğini görmekteyim. Her devlet kendini garanti altına almak istediğinden kendi vatandaşını kontrol altına almaya çalışıyor. Bu anlayış kendi halkına güvenmediğini de ifade eder.

Geçmişte bir arkadaşımla sohbet ederken bana senin yazılarını gönderdiğin site polis kontrolünde demişti! Bende hangi site polis kontrolünde değildir? demiştim.

Şunu bir kere iyi kavrayalım! İnternet sitesini isterseniz siz kurun ve bir ad verebilirsiniz. Bu site polis kontrolünde değildir diyemezsiniz.

Nedeni çok açık olmakla birlikte her site dolaylı olarak gözetim altındadır. Bu sitede ister politik insanlar olsun, porno sitesinde farklı insanlar olsun, arkadaşlık sitesinde ve diğer sitelerde izlenme vardır. Bu bir anlamda kişilerin dolaylı yoldan fişlenmesi anlamına da gelmektedir.

Bu gözetimler oluyor diye yazılarımızı yayınlamayacağız anlamına gelmemelidir. Düşüncemizi paylaşmayacağız anlamına gelmemelidir.

ABD istihbaratının CIA’yenin Pentagon adı verildiği yerde her ülkeye ait bir bürosu var. Dünya ülkelerini bir anlamıyla kontrol altında tutmaya çalışıyor. Bu istihbaratlardan biriside internet üzerinden kontrolü sağlamaktır. 

İsrail Filistin’e cep telefonu geçişini sağlarken kendi kodlamasını yerleştiriyor. İstediği bilgileri sağlarken istediği, tehlikeli gördüğü kişileri de bu sayede avlıyor.

Kontrol ve fişlenme teknolojinin her olanaklarıyla yapılıyor. Gizlilik içinde çalışanlar için internet, telefon ve benzeri teknolojik olanaklar ona göre kullanılıyor. Benim ve benim gibilerin yasal olarak çalışmalarından dolayı yaptıkları ortadadır. Fakat devletin sistem işleyişiyle yasal çalışma bile sorunlu hale gelebiliyor. Bunun sonuçları yargıya taşınabiliyor ya da infazlara kadar gidebiliyor.

Facebook’ta benim sayfam kaç kez kapandı sayısını hatırlamıyorum! Fakat Facebook merkezine tepkimi bireysel olarak gösterdim. Bir arkadaşım sayfan kapanınca nasıl açabilirsini bana gösterdi. Sayfam kapanınca açıyorum. Elbette BDP gibi tam olarak kapanmadı.

Facebook bizim gibi insanların üzerinden para kazanıyor. Benim sayfama, başkalarının sayfasına reklam logoları yerleştiriyor ve bunlardan para alıyor. Bir yandan para kazanıyor, diğer yandan ülke yönetimleriyle ters düşmek istemiyor.

Türkiye’deki yetkililer Gezi Parkı direnişinde Facebook’la sorunumuz yok diyerek Twitter’ı işaret ederken bilgi akışı elde edemediklerinden yakındılar. Şunu anlamamız gerekir Facebook, Twitter ve diğer kuruluşlar hiç güvenceli değildir. Olmadığı gibide özgür değillerdir. Dolaylı yoldan kontrol altındadırlar.

Türkiye ve diğer dünya ülkelerinin sistemleri internet üzerinden Facebook ve diğerlerini dolaylı yoldan izleme olanaklarına da sahiptirler. İlle de izin almak durumunda değillerdir. Buda kendi yöntemleriyle yapmaktadırlar.

Hüseyin Habip Taşkın

17.08.2013

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.