Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bu 'söyleşi'de asıl ilgi çeken, TC'ye muhalif faaliyet yürütenlerin, Avrupa'da da izlendiğini, 'rahat' bırakılmadığını,
Avrupada ki çoğu istihbarat örgütünün nasıl TC'nin MİT'i ile elele, kolkola çalıştıklarını  vede... 

 

Müslüm ELMA ve beraberindeki arkadaşların da Türk MİT'inin isteği üzerine aynı şekilde tutuklandıklarını okurlara hatırlatmak içindir.

Öldürme değil, yıldırma, etkisizleştirme, amaçlı olduğu açıktı bu tutuklanmaların.
Acaba, Müslüm ELMA ve arkadaşlarının yıllardır Avrupa da olmasına rağmen aniden tutuklanmasının ardında yatan hesap neydi?...
 
-Örgütün içinde MİT'in kendi adamlarımı vardı, bunların önümü 'temizlenip', açılıyordu?
 
Sözün kısası; biz bu duruma düşürülen insanlarımıza sahip çıkmazsak, bunların sessizce öldürülmelerine bilmeden de olsa  'katkı' yapacağımızdır. Bu yüzden, bu çığlığı yalnız bırakmak istemedik.
 
Evin Çiçek, yine tıpkı bir anne şefkatiyle soruna yaklaşmış, duyarlı davranmış, sahiplenmişsin insanımızı.
 
devrimci demokrat.com
.............
 
Evin Çiçek'in, Yekta Uzunoğlu ile Söyleşisi/ Kelepçelenen Eller 
 

Sınır tanımayan doktorluk diploması, siyasi tutsak ve kelepçelenen eller.

 

-Evin Çiçek: Kendinizi tanıtır mısınız?

*Yekta Uzunoğlu veya Yekta Geylanî,1953 Silvan yani Farqin/ Diyarbekir doğumluyum.

 

-Evin Çiçek: Bu ülkede niye gözaltı, işkence ve hapis?

 

Yekta Uzunoğlu: T.C. sınırları içinde “Kürd iş adamları”na yönelik etkisiz hale getirme proğramının bir parçası olarak bana da yöneldiler. 1994 de büromda saldırıya uğradım. Saldırgan etkisiz kılındı. T.C. derin devletiyle el ele olan “Çek derin devleti”yle sorun yaşamaya başlamıştım. T.C.nin Çek polis teşkilatı içindeki işbirlikçileri tarafından tutuklanmam sağlandı.

(foto, Evin Çiçek)

-Evin Çiçek : 2015 itibarıyle son dava ya da mahkemede konu nedir, siz mi yargılanıyorsunuz, birilerinin yargılanmalarını mı sağladınız?

 

*Yekta Uzunoğlu: T.C.’yle bağlantılı olarak, T.C.nin buradaki elleri tarafından rahat bırakılmıyorum. 1994’de başlayan süreç devam ediyor. “Çek derin devleti” 21.1.2015’de beni etkisiz hale getirmek istedi. Bu örgütlü gücün görevlendirdiği bir kişi tarafından evim de öldürülmek istendim.

Ben katil olma adayı ve onu yönlendirenler hakkında şikâyetçi olup dava açtım, bu konudaki dava devam etmekte, dava tümüyle benim aleyhime dönderildi.

Beni öldürmek amacıyla gelen kişi değil de ben cezalandırılmak isteniyorum. Ben mağdur değil suçlu muamelesi görüyorum. Kaçma istemi olan birisi değilim. 2 avukat tarafından savunuluyorum. Evim basılıyor, kelepçeleniyorum ve 1 geceyi hücrede geçiriyorum.

 

-Bu ülkede mahkemeye çağrı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi gerçekleştirilmiyor mu? Niye gece karanlığında geldiler? Niye kelepçelendiniz?

 • Mahkemeyle ilgili bilgiyi görevli kişi telefon ederek haber verir. Randevu verir. Bu yol izlenmedi. Çünkü bana zarar vermek istiyorlardı. Tanıksız, izsiz işlem yapmak, beni etkisiz hale getirmek istediler. Herhangi bir terslik, bir şahit olursa «mahkeme kararıyla geldik» diyeceklerdi. O karar yan ceplerinde ve gece karanlığında sessizce geliş düşündürücüdür. Bu ülkede «derin devlet»in elemanlarınca iz bırakılmadan işlemler gerçekleştiriliyor, insanlar sessiz, etkisiz hale getiriliyorlar.

   

  -Gözaltı gerçekleştiğinde süreyi tahmin edebiliyor muydunuz?

  “Ne kadar tutabilirler” sorusuna cevap vermem mümkün değildi. Ne olacağını ne yapacaklarını bilmiyordum, bu ülkede hukuk yok, halen yerleşmiş değil. Daha önce de iftiraya uğradım, 2,5 yıl yatırdılar

 •  

  -Niye eve getirildiniz ve nasıl oldu da ilaçlarınızı almanıza izin verildi?

 • Beni almaya geldiklerinde evde yalnız olmamam, değişik meslek sahibi arkadaşlarımın durumu haber almaları ve götürüldüğüm merkezi aramaları üzerine etkiden, tepkiden çekinip ilaçlarımı almama müsade ettiler. Kelepçelerimse açılmadılar.

   

  -29 Nisan sabahı duruşma nasıl geçti?

 • Deneyimli yaşlı bir bayan nöbetçi hakime dosyayı okumaya başlayınca yüzü asıldı. Avukatım savunmayı yaptı. Ben düşüncelerimi söyledim. Hâkime suçlamalara, belge olarak önüne sürülen dosyadaki kâğıtlara bakınca başını ellerinin arasına alıp “Olamaz» dedikten sonra benim serbest kalmama karar verip, bana “dava açma hakkınız var.” dedi. Serbest bırakıldım.

 •  

  -Mahkemeler devam edecek, siz de zamanınızı, enerjinizi, paranızı kendinizi savunmak, korumak için harcamaya devam edeceksiniz gibi görünüyor.
 • 1994’den beri devam eden davalar, yargılamalar, öldürme girişimleri, gözaltılar. Yapılan tüm girişimlere, şikâyetlere, cumhurbaşkanının doğrudan olayın üstüne gitmesine rağmen Çek Polis Teşkilatı içinde yer alan bu grup halen bana yönelik olarak girişimlerini, saldırılarını devam ettiriyor, beni hapse atmak için ne gerekiyorsa yapıyor.… Son gözaltı da bu girişimlerden biridir. Şikayetçi ben olmama rağmen aleyhime dönderilen ve devam eden bir dava. Bu davayla ilgili yaptığım masraflarla 100 kürd öğrenciye okuma olanağı sağlayabilirdim.
 •  

-Niye 2015’de yeniden öldürme istemi?

 • Ben Kobani’ye gittim. Ordan sonra Doğu Kürdistan’a geçtim. Kürdistan’dan Çek Cumhuriyeti’ne heyetlerin gelmelerini sağladım. Diplomasi faliyetleri yapıldı. Sağlık maddelerinin Rojava’ya gönderilmelerini sağladım. Öldürülmem yani etkisiz hale getirilmem için yeterli sebepler bunlar.

  26 Mayıs 017- wengma.com

http://www.vengma.com/2017/05/26/kelecelenen-eller/

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.