Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bir tarafta dünyanın en güçlü 20 devleti ve onları koruyan en az 20 bin zırhlı polis, Almanya Devleti’nin ve diğer devletlerin istihbarat servisleri, koruma orduları, onlarca TOMA, binlerce polis otosu...
 
Gün boyu havada eylemcileri gözetleyen helikopterler, 7 Temmuz gecesi sokağa çıkan silahlı Alman Özel Timleri... 
 
Diğer tarafta en ‘silah’lısının elinde şişe, taş, çekiç ve meşale olan eylemciler.
 
Fakat yine de eylemciler kazandı. Çünkü gün sonunda insanlar G20’yi, dünya liderlerinin ne kararlar aldıklarını değil; eylemcilerin ‘kararlarını’ konuştu.
 
İşte eylemcilerin aldıkları ‘kararlar’:
 
Çok sayıda ATM, banka ve reklam panosu tahrip edildi.
 
-Rewe, Budnikowski gibi süpermarketler tahrip edildi ve kamulaştırıldı.
 
O2, Comspot gibi telekom marketleri ve Flying Tiger gibi hediyelik eşya satan dükkanlar tahrip edildi ve kamulaştırıldı.
 
 Çok sayıda araba (çoğu eylem alanından uzakta zenginlerin yaşadığı mahallelerde) yakıldı.
 
 Barikatlar kuruldu; trafik levhaları, kaldırım taşları, inşaat malzemeleri, çöp kontenyırları gibi çevrede bulunan her şey barikatlarda kullanıldı.
 
Yollar kesildi, eylemcilerin kesmediği yolların kat ve kat fazlasını polis kesmek zorunda kaldı.
Hamburg Altona’da devasa bir kamp kuruldu.
 
Bu kampta toplantı ve eylemlere hazırlık, tanışma ve örgütlenme, eyleme birlikte hareket edilecek nokta, yemek uyku gibi temel ihtiyaçlar, ilkyardım vb. malzemeler için bir yer, polisten özgürleştirilmiş alan gibi ihtiyaçlar karşılanmış oldu.
 
Genel olarak sol eğilimli mahalleler olarak bilinen St. Pauli ve Sternschanze’de birçok sokak, park, tekel, kafe, sosyal merkez bir toplanma yerine dönüştü. Bütün mahallede eylemciler vardı.
 
St. Pauli ve Sternschanze’de yüzlerce kafe, bar, restoran, hediyelik eşya dükkanı, mağaza eyleme destek amacıyla kepenk kapattı.
 
Bu dükkanların büyük çoğunluğunun kapısında ‘NO G20’ afişleri görebiliyordunuz.
 
Almanya’nın ve dünyanın birçok yerinden gelen eylemciler birlikteliğin, yoldaşlığın, coğrafyalararası dayanışmanın hissini yeniden yaşadı. İdeolojik farklılıklar bu süre zarfında bir kenara bırakıldı.
 
Sokaklardaki aşırı sayıdakı polis, polisin keyfi çanta ve üst aramaları, 7 haziran gecesi sokağa çıkan SEK (otomatik silahlı Alman özel timleri), sosyal medyada paylaşılan orantısız polis şiddeti videoları insanların polis kurumunu yeniden sorgulamalarına neden oldu.
 
Ve elbette polissiz, otoritesiz her anın her sokağın neşe dolu olduğu görüldü.
 
09 Temmuz 017- Sosyalsavas.org

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.