Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Akıl vermek gibi olmasın ama, doğru Taktik şu olmalı; Eğer, ABD'li yoldaşlar, Venezuela ve K.Kore'ye saldırıp işgal eder etmez, Washington'da, bir 'Genelev Paroniçesi'nin Malikhanesini de Bombalarsa, Bütün dünya, işgali değil, 'Genelev Patroniçesi'ni tartışacaktır. -d.d.com-

 

Trump'tan Venezuela'ya Askeri Müdahale Tehdidi.

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela'ya askeri müdahale tehdidinde bulundu. Savunma Bakanlığı ise Venezuela konusunda henüz bir direktif gelmediğini söyledi.


 

ABD Başkanı Donald Trump, Venezuela konusunda askeri operasyon seçeneğini gündeme getirdi. Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada, "İnsanlar acı çekiyor ve ölüyor. Venezuela'da pek çok seçeneğimiz var. Olası bir askeri operasyon da buna dahil" şeklinde konuştu.

ABD Savunma Bakanlığı ise Venezuela konusunda Başkanlık ofisinden herhangi bir direktif almadığını duyurdu.

Trump'ın açıklamalarına Venezuela hükümetinden tepki geldi. Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino, Trump'ın olası bir askeri müdahaleden söz etmesinin "çılgınlık" olduğunu ifade etti.

Padrino Venezuela devlet televizyonu VTV'ye yaptığı açıklamada "Savunma Bakanı ve bir vatandaş olarak bunun çılgın bir eylem, en üst düzeyde aşırılıkçılık olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Venezuela'da anayasayı hazırlayacak Kurucu Meclis üyelerinin seçildiği tartışmalı seçimlerden sonra ülkedeki huzursuzluk daha da arttı.

Maduro'ya diktatörlük suçlaması

Hükümete karşı olan askeri birlikler de geçtiğimiz günlerde silaha sarıldı.

Ülkenin en büyük üçüncü kenti Valencia'daki bir askeri üste yaşanan hareketlilik ve eski bir yüzbaşı liderliğindeki silahlı kişilerin yayınladıkları videoyla halkı ayaklanmaya çağırmaları, ordu içinde Nicolas Maduro hükümetine karşı isyan çıktığına dair haberleri de beraberinde getirmişti.

Yayınlanan videoda, etrafında kamuflaj kıyafetli 15 kişi bulunan ve isminin Juan Carlos Caguaripano olduğunu açıklayan eski yüzbaşı, "Bu bir darbe değildir... Anayasal düzenin yeniden kurulması için yapılan bir sivil ve askeri eylemdir" diyerek, acilen bir "geçiş hükümeti kurulması ve serbest seçimler düzenlenmesi" çağrısında bulunmuştu.

Aylardır Maduro hükümetine karşı kitlesel protestolar sürüyor. Nisan ayından bu yana protestolarda en az 125 kişi hayatını kaybetti, binlerce kişi de tutuklandı.

Muhalefet, Devlet Başkanı'nı tartışmalı Kurucu Meclis aracılığıyla parlamentoyu feshedip bir diktatörlük kurmaya çalışmakla suçluyor.

© 12 Agustos 017- Deutsche Welle Türkçe

DW/Reuters/AFP, BS/EC

........................

Trump: Kuzey Kore'ye Karşı Eller Tetikte

Kuzey Kore ve ABD gerilimi tarafların tehditlerin dozunu arttırmasıyla devam ediyor. Kuzey Kore, ABD'yi gerilimi nükleer savaşın eşiğine taşımakla suçlarken, ABD karşı tarafa "akılsızca" davranmama çağrısında bulundu.

ABD ile Kuzey Kore'nin karşılıklı olarak birbirlerini tehdit ermesi Başkan Donald Trump'ın son sözleriyle devam ediyor. Başkan, Twitter'dan yaptığı açıklamada "Eğer Kuzey Kore akılsızca hamlede bulunursa ABD'nin askeri seçenekleri hazır ve eller tetikte" ifadesini kullandı ve "Umarım (Kuzey Kore Devlet Başkanı) Kim Jong-Un başka bir yol bulur!" dedi.

Öncesinde Kuzey Kore'nin resmi haber ajansı KCNA'dan yer alan bir haberde artan gerginlikten ABD Başkanı sorumlu tutuldu. Açıklamada, "Trump, 'ABD Kuzey Kore'ye karşı savaş seçeneklerini göz ardı etmiyor' diyerek Kore Yarımadası'ndaki durumu nükleer savaşın eşiğine taşıyor" dendi.

Donald Trump perşembe günü de gazetecilere yaptığı açıklamada ABD'nin tehditlere "ateş ve öfke" ile karşılık vereceği sözlerine atıfla "Kuzey Kore ile ilgili yaptığım açıklamalar sanırım yeterince sert değildi" demişti.

Almanya'dan Yatışma Çağrısı

Almanya Başbakanı Angela Merkel de askeri çözüm karşı olduğunu belirterek "Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde gözlemlediğimiz gibi bu ihtilafa askeri bir çözümden ziyade tarafların uyumlu bir şekilde çalışması ile çözüm bulabileceğimizi düşünüyorum" şeklinde konuştu.

Trump'ın son açıklamaları hakkında ne düşündüğü sorusu yöneltilen Başbakan, "Almanya, askeri çözüm barındırmayan tüm seçenekler için yoğun bir şekilde çalışacak, ancak söylemle gerilimi tırmandırmanın yanlış tepki olduğunu düşünüyorum" ifadesini kullandı.

Erdoğan da konuştu

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerginlikle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da bir açıklama yaptı. Erdoğan, "Temenni ederiz ki Amerika ve Kuzey Kore arasındaki bu tehditler adeta bir vuruşmaya dönüşmez... Daha farklı bir tehdit sürecini de başlatabilir. Burada bir politik neticeye dönüşmek suretiyle noktalanır diye temenni ediyorum" şeklinde konuştu.

Rusya Kaygılı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da konuyla ilgili olarak ülkesinin bu gerilimin tırmanmasından dolayı kaygılı olduğunu söyledi ve ABD ile Kuzey Kore arasında çatışmaların yaşanma ihtimalinin "çok yüksek" olduğunu söyledi.

Lavrov, "İş çatışma noktasına geldiğinde daha güçlü ve bilge olan eşiğin kenarından geri adım atan taraf olmalıdır" ifadesini kullandı.

Bir gazetecinin durum eğer ABD ve Kuzey Kore'nin çatıştığı bir noktaya taşınırsa Rusya'nın buna nasıl tepki vereceği sorusunda Lavrov, en kötü senaryonun önlenmesi için ülkesinin ne gerekiyorsa yapacağını söyledi.

Çin'in Pozisyonu

Çin'de yayın yapan ve hükümet eğilimli gazete Global Times'da cuma günü çıkan bir habere göre eğer Kuzey Kore ABD'ye yönelik saldırıda bulunan ilk taraf olursa Çin'in tarafsız kalması çağrısı yapıldı.

Hükümetin resmin görüşünü yansıtmamakla birlikte Çin'de çok okunan gazetedeki haberde, "Ancak ABD ve Güney Kore, Kuzey'e karşı bir saldırıda bulunur ve iktidarı devirip rejim değişikliği yapma yoluna giderse, Çin buna engel olmalıdır" dendi.

Çin Dışişleri Bakanlığı da her iki tarafa da itidalli olma ve gerilimi azaltma çağrısını yineledi. Çin, Kuzey Kore'nin en büyük ticaret ortağı ve uluslararası toplumun büyük ölçüde izole ettiği bu ülkenin en büyük destekçisi konumunda.

Ancak son dönemlerde Kuzey Kore'nin yaptığı füze ve nükleer silah denemeleri sonrasında Çin de bu ülkeye karşı söylemini bir miktar sertleştirmiş ve bazı politikalarında değişikliğe gitmişti.

Gerginlik nasıl tırmandı?

ABD ve Kuzey Kore arasındaki gerilim iki tarafın birbirini, nükleer silahların da seçenekler dâhilinde olduğu saldırılarla tehdit etmesiyle sürekli artıyor.

Hafta başında ABD ve Japonya savunma bakanlıklarının yayınladıkları iki ayrı rapor, Kuzey Kore'nin nükleer başlıkları kıtalararası balistik füzelere (ICBM) sığdırabilecek teknoloji geliştirmiş ve dolayısıyla ABD anakarasının da yarısı dâhil olmak üzere birçok noktaya nükleer saldırı yapma kapasitesine ulaşmış olabileceği sonucuna varmıştı.

Kuzey Kore de ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki küçük bir toprak parçası olan ve aynı zamanda askeri bir üsse ev sahipliği yapan Guam Adası'nı vurabileceklerini açıklamış ve önümüzdeki haftalarda saldırı planlarını tamamlayacaklarını ilan etmişti.

 

© 11 Agust 017-Deutsche Welle Türkçe

Reuters/dpa/AFP/ÇÖ/HS

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.