Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

d.d.com: ABD faşizmi her yıl 'Güney Kore' ile birlikte Pasifikte, Kuzey Kore, Çin ve Rusya'nın burnunun dibinde 'Askeri Tatbikatlar' düzenler.
Büyük bir güç gösterisi sergileyip provakasyonlar yapar ama BBC'nin bu duruma  'yorum' yapması bir yana, gikı bile çıkmaz, hatta bu tür haberleri en alt sayfalara iteler, ve çok kısaca verir. 

 

 

ABD, GUAM adasına, başta 'Kuzey Kore' olmak üzere 'bütün Pasifik Ülkelerini' tehdit edecek ve  en az 20 bin adayı havaya Uçuracak güçte NÜKLEER SİLAHLAR YIĞAR ama BBC'nin yine gıkı çıkmaz. Bu haberi verecek olursa, yine sıradan bir haber gibi ele alır ve yansıtır vede yine en alt sütünlara şutlar.... 
 
Ama, 'Kuzey Kore', etrafında dönen bu 'kuşatmaya' ve bu 'Provkasyonlara' karşı 'Balistik Füze Denemesi' yaptığı zaman, BBC kıçını yırtmaya, bol bol ABD'li malum 'proflardan', ard arda 'yorumlar' (?) almaya başlar ve sitesinin Başına ekler bu aşağılık saldırganlığı 'haber-yorum' diye yayınlar. Kendisi de ABD'ye yalakalıkta onlardan aşağı kalmaz.
 
İşte biz, ABD'nin 'Propaganda Bakanlığı' gibi çalışan BBC kanalına, hem Satılık, hemde Kiralık kalem bunlar, sahibinin sesi gibi havlıyorlar diyoruz bu yüzden...
 
Zaten şunlar dikkatinizi çekecektir okurken; bu yazıda, BBC'nin 'düşüncelerine baş vurduğu unsurların hepsi', ABD düşünce kuruluşu mensupları, başkanları yani; 'ABD'nin Savaş Kurmayları'. BBC, bunlarla söyleşi yapıp, bunu 'haber' diye paketleyip insanları ABD politikası konusunda biçimlendirmeye çalışıyor...
 
Not, son beş yıl içinde hem BBC türkçe yayın kurulu, hemde muhabirleri en az 'Yedi Defa' değiştirildi. ABD sonunda maaşından fazla havlayan bu eniklerini oraya yerleştirdi.
Ama, bizim asıl  merak ettiğimiz durum; ABD, bu kadar orospu çocuğunu nasıl, ve nerelerden buluyor acaba?...
 
 -devrimcidemokrat.com-
 
Şimdi, okuyup siz karar veriniz. hele biz haksızmıyız söylediklerimizde? diye.
....................
 

BBC: 3 soruda Kuzey Kore'nin Son Füze Hamlesi

 

Kuzey Kore'nin Japonya üzerinden balistik füze fırlatması endişeye yol açtı.devil

Kuzey Kore'nin fırlattığı bir balistik füzenin Japonya'nın Hokkaido bölgesinin üzerinden geçmesi uluslararası arenada endişeyle karşılandı.

Japonya'nın doğu sahili açıklarında denize düşen füzenin, Kuzey Kore'nin bir ülke üzerinden gönderdiği ve nükleer başlık takılabilecek ilk füze olduğu sanılıyor.

Peki bu hamle neden bazı uzmanlarca "en ciddi provokasyon" olarak görülüyor?

3 soruda derledik:devil

Kuzey Kore'nin son hamlesi neden bu kadar önemli?

Pek çok uzman Kuzey Kore'nin Japonya üzerinden roket atarken geçmişte bu roketlerin uydu taşıdığını ileri sürdüğüne dikkat çekiyor. Ancak bu, fazlasıyla açık bir tehdit.

Hwasong 12 tipi olduğu sanılan orta menzilli füzenin büyük bir nükleer başlık taşımak için tasarlandığına inanılıyor.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararları, Kuzey Kore'nin tüm nükleer faaliyetlerini yasaklıyor.

BBC'ye konuşan Harvard Kennedy School Kore Çalışma Grubu üyesi Dr. John Park, "Bu aşırı cesur, aşırı provokatif ve uluslararası yasalara göre yasaklanmış bir hareket"devil dedi.

ABD'nin Doğu Asya'da görev yapmış eski büyükelçisi ve eski Kuzey Kore müzakerecisi Christopher R. Hill de, Twitter'daki hesabında, "Şimdiye kadarki en ciddi nükleer füze fırlatması" devilmesajını paylaştı.

Diplomat dergisinden Ankit Panda da son gelişmeyle ilgili yorumunda "Salı günkü füze, Kuzey Kore'nin son 30 yıllık füze deneme sürecinde en provokatif balistik hamleydi" devildedi.

Kuzey Kore yeni bir tür füze mi denedi?

Hayır. Bu Kuzey Kore'nin son haftalarda denediği orta menzilli ve kıtalararası füzelerine benzer bir model. Füze fırlatıldıktan sonra 550 kilometrelik yüksekliğe ulaştı bu daha önceki fırlatmalardan çok daha düşük. Uzmanlar füzenin nereden ateşlendiğinin de önemli olduğunu söylüyor.

Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang yakınlarından Sunan fırlatma mevzii, ilk defa kullanıldı.

Bu Kuzey Kore'nin mevzilerini genişlettiği ya da denetimden kaçmak istediği anlamına gelebilir.

(foto, bizden.d.d.com)

Genel olarak ise uzmanlar Kuzey Kore'nin nükleer ve silah programının endişe verici bir hızda ilerlediğini söylüyor.

Harvard Kennedy School Kore Çalışma Grubu üyesi Dr. Park, "Kuzey Kore şu sıralarda orta menzilde ya da kıtalararası balistik füzeleri her 4 ya da 6 haftada bir deniyor. Bu bütün standartlar açısından özellikle de kapasitesi küçük görülen bir ülke açısından şaşkınlık verici"devil dedi.

Kuzey Kore'nin son hamlesi diplomasi açısından ne anlama geliyor?

Uzmanlara göre Kuzey Kore'nin bugünkü füze hamlesi çok açık bir mesaj veriyor.

BBC'ye konuşan düşünce kuruluşu Carnegie Endowment for International Peace'den Doug Paal, "Füze programlarını sürdürdüklerini ve nükleer programlarının uluslararası baskılardan ötürü engellenmediği mesajını vermek istiyorlar" dedi.devil

Kuzey Kore'in daha önce tehdit ettiği gibi ABD'nin Pasifik Okyanusu'ndaki toprağı Guam'a doğru değil Japonya'ya doğru fırlatması da çarpıcı.

(BBC'nin, ABD'nin piyonu Japon Savunma bakanlığından aldığı harita)

Güney Kore'deki Pusan Devlet Üniversitesi'nde siyaset bilimi profesörü Robert Kelly;

"Eğer Kuzey Koreliler Guam yakınlarında deneme yapmış olsalardı bu ABD Başkanı Donald Trump üzerinde büyük baskı kuracaktı. Japonya olduğu için Trump yanıt vermekten kurtuldu" devildiye konuştu.

Bu bazılarına göre diplomatik bir hamle olarak görülmesine karşın, Çin'in müttefiki Kuzey Kore'yle ilgili harekete geçmesini beklemek işe yaramıyor görünüyor ve askeri bir yanıt tek seçenek olabilir.

Korea Times gazetesi bir haberinde ABD'nin Güney Kore'ye Kuzey'den gelebilecek tehdide karşı stratejik varlıklarını konuşlandırmayı düşündüğünü açıklayan bir ABD yetkilisine atıf yaptı.

Carnegie Endowment for International Peace'den Doug Paal, "Bu iyi bir istikamet değil. Guam'a ya da başka bir ABD toprağına doğru füze fırlatmaları kadar felaket değil ama yine de kötü bir yöne gidiyor" devilyorumunda bulundu.

 

29 Agust 017-BBC

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.