Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Bu karar ile keza Halk Oylaması Yasası keza de 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapılması kararı otomatik olarak Askıya Alındı.
 
 
Katalonya özerk yönetiminin parlamentosunda dün kabul edilen “Referandum Yasası” ve ona alt olarak Katalonya hükümeti üyelerinin imzalayarak bildiri ettiği 1 Ekim’deki hür referandumu kararı, sadece 24 saat sonradan durduruldu.
 
ANAYASA MAHKEMESİ İTİRAZI KABUL ETTİ
 
İspanya hükümetinin bugün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısı ardından Başbakan Mariano Rajoy’un görevlendirmesiyle “Devlet Avukatlığı” kurumunun Katalonya’daki özgür girişimlerine karşı yaptığı itirazı, Anayasa Mahkemesi kabul etti.
 
Bu karar ile keza Halk Oylaması Yasası keza de 1 Ekim’de bağımsızlık referandumu yapılması kararı otomatik olarak askıya alındı.
 
HALK OYLAMASI MEŞRULUĞUNU YİTİRDİ
 
İspanya’daki mevcut yasalara göre, Tüzük Mahkemesinin, kabul ettiği laf konusu itirazlar ile ilgili kararlarını verene kadar, Katalonya parlamentosundan meydana çıkan yasa da Katalonya hükümetinin bildiri ettiği hür referandumu da meşruluğunu yitirdi.
 
DAHA ÖNCE DE DENEYIM EDİLDİ
 
Katalonya’da 9 Kasım 2014 tarihinde gerçekleştirilen özgürlük yanlısı halk oylaması, İspanyol hükümetinin itirazı sonrası Anayasa Mahkemesinin aldığı kararla aynı bir şekilde yasa dışı duyuru edilmişti.
 
Hiçbir meşruluğu bulunmayan 9 Kasım 2014’te yapılan insanlar oylamasındaki görüntülerin, 1 Ekim’de tekrarlanmayacağını garanti eden İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, oy sandığı, oy kullanım merkezi, tercih listesi veya seçim masası gibi referandumda gerekli olan hiçbir yasal unsura bu kez müsade verilmeyeceğini açıklamıştı.
 
(Tamtam; 'Afrika' yerlilerinin 'Davulu', demektir. Fotografta Tamtam çalan Afrikalı çocuk d.d.com)
 
08 Eylül 2017-haberlist.net 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.