Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

devrimcidemokrat.com: Kolera salgını, Batı'nın Biyolojik Savaş Yöntemiymiş
HARARE- Zimbabve, ülkedeki KOLERA SALGININI bir biyolojik Savaş Yöntemi olarak Batı’nın Çıkardığını iddia ediyor.
Önceki gün, resmi Herald gazetesinde, Enformasyon Bakanı Sikhanyiso Ndlovu’nun, salgının; ABD ve eski sömürgeci İngiltere’nin ırkçı biyolojik-kimyasal savaşı olduğu yönündeki sözlerine yer verdi...
 
Yukarıda verdiğimiz 'alıntının' Kaynağı ve Yılı; 14 Aralık 2008 Radikal- http://www.radikal.com.tr/hayat/kolera-salgini-batinin-biyolojik-savas-yontemiymis-912603/
 
Dikkat ederseniz, ABD ve İngliz emperyalizmi daha önce KOLERA BAKTERİLERİNİ Biyolojik silah olarak Afrika- Zimbabve'de bütün bir Ulusa karşı denemişler....
 

Şimdiki okuyacağımız habere gelecek olursak, Yazar (artık, her kim ise), Yemen'e 'ablukayı' yapanın 'Suudi Koalisyonu' olduğunu söylüyor. Bu sözler gerçeği ifade etmekten uzaktır, manipüle yapıyor veya yapmak zorunda kalıyor yazar. Suudi Koalisyonunun (bunlar zaten ABD'nin sadece beslemesi, finosu, ama) bütün bunları yapacak GÜCÜ KESİNLİKLE YOK!

(yazar, bazı şeyleri manipüle ederken -ABD korkusu olsa gerek- bilmediğimiz birçok şeyi ise çok net sergiliyor yinede)

BUGÜNKÜ birbaşka HABERDE VERDİĞİMİZ gibi, Yemen'e bu ABLUKAYI yapanlar; Birleşmiş Milletler'(BM) ve ABD!...

Yani, isim Suudilerin ama, bu Vahşetin asıl sahibi yine ABD!...

KOLERA SALGININ KISA SÜREDE BÜTÜN ÜLKEYE YAYILMASI DA

'ABD'NİN İŞİ!

Kolera salgının üç gün içinde BÜTÜN ÜLKEYE YAYILMASI bize; 'Şehirlerin ve Kasabaların SU ihtiyacını karşılayan ARITMA TESİSLERİ birileri (ABD) tarafından KOLERA BAKTERİLERİ karıştırıldığını GÖSTERİYOR, yoksa bu kadar hızlı yayılması MÜMKÜN DEĞİL!

Dahası; BM ve ABD FAŞİSTLERİ uyguladıkları 'ABLUKA ile, Yemen'e BASINI BİLE SOKMUYOR.

KISACASI; Dünyanın gözleri önünde ABD faşisleri BİR ÜLKEYİ, İÇİNDEKİ İNSANLARLA BİRLİKTE YOK EDİYOR..

Ve, ne yazıktır ki, bizim bu Vahşeti haber yapmaktan başka elimizden hiçbir şey gelmiyor....

-devrimci demokrat.com -Halim Kar-

Haber-Yorum aşağıda.

............................................

HABER-YORUM | İSKENDER DERVİŞ

Önceki gün Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock’un dikkat çekmesiyle gözler bir anda Yemen’e döndü.

Yemen, ‘dünyanın en büyük açlık felaketiyle’ karşı karşıya. 27 milyon nüfuslu ülkenin yaklaşık 3’te 1’i, gıda erişimi konusunda sıkıntılar yaşıyor.

7 milyon kişi, açlığın kıyısında. Yaklaşık yarım milyon çocuk, yetersiz beslenirken, Kızıl Haç örgütü, 900 binden fazla kişiyi etkileyen Kolera salgınıyla mücadele çağrısı yaptı.

Son olarak Suudi Arabistan’ın liderliğindeki koalisyonla savaşan Husi isyancılarının Riyad’a füze göndermesiyle, Suudi yönetimi bölgeye ulaşan büyün yolları kapatma kararı almıştı. Eğer bu durum devam ederse, korkulan başa gelmiş olacak.

ARAP BAHARINDAN, ARAP HAZANINA

Yemen, Suriye kadar dikkat çekmeyen bir krize ev sahipliği yapıyor. Aslında hikâyesi çok benzer. 2011’de başlayan sokak gösterileri neticesinde, tıpkı Tunus ve Mısır’da olduğu gibi ülkenin uzun yıllardır ‘tek adamı’ olan Ali Abdullah Salih, görevi devrederek ülke dışına çıkmıştı.

Kuzey ve Güney Yemen’in birleştiği günden bu yana, yani 1990’dan itibaren ülkedeki en güçlü adam olan Salih, 2001’den sonra düşmeye başlayan petrol gelirlerini ‘adaletli dağıtmadığı’ için son yıllarında otoritesinin zayıflamasına karşı çaresizdi.

1990’da Kuveyt’i işgal eden Saddam’ın en önemli müttefiklerinden biriydi fakat bu durum ülkede ekonomik krize de yol açtı. Suudi Arabistan bunun karşılığında ülkesindeki 1 milyondan fazla Yemenli işçiyi sınır dışı etti. Aşiretlerin güç merkezleri oluşturduğu Yemen’de Salih, son savaşını da Ahmar aşiretine karşı verdi ve çatışmalar neticesinde yaralanarak ülkeyi terk etti.

Salih’in gidişiyle birlikte, Libya’dakine benzer şekilde, çeşitli ajandaları olan gruplar arasında bir mücadele başladı. 1962’ye kadar Şiiliğin bir kolu olan Zeydî mezhebine mensup imamlar tarafından yönetilen Yemen’de, 20. yüzyılın ikinci yarısında bir çeşit nüfuz mücadelesi yaşandı.

Önce Mısır’ın bölgeye el atmasıyla Kuzey ve Güney Yemen olarak iki bölge oluştu. Bu, Osmanlı’nın bölgedeki hakimiyetini İngilizlere kaptırmasından sonraki de facto ayrıma da uygundu. Yemen ordusuyla yakın ilişkiler kuran Mısır, Kuzey Yemen’e askerleri hâkim kılacaktı.

Güney Yemen’de ise Suudi Arabistan’ın desteklediği Zeydî İmamı’nın yönetimi bulunuyordu. İran’daki 1979 devriminden sonra, bölgede bir de İran Şiilerinin nüfuzu hissedilecekti. 1990’da Sovyetler Birliği’nin çökmesiyle, Arap Yarımadası’nda Mısır’ın etkisi azalacak ve Kuzey Yemen’le Güney Yemen birleşmek zorunda kalacaktı.

ZEYDİ HANEDANININ ARDINDAN HUSİLER

Yemen’de Zeydî Hanedanı giderek zayıflamış, asker kökenli bir siyasetçi olan Ali Abdullah Salih, birleşen Yemen’in lideri olarak öne çıkmıştı. Yemen demek, Osmanlı zamanında Kızıldeniz’in önemli limanlarından Aden demekti.

Bunun yanı sıra ülkenin Afganistan gibi dağlık yapıda olması, diğer devletler tarafından kuşatılmasını ve kontrol edilmesini de zorlaştırıyor. Nitekim Mısır Ordusu’nun bir zamanlar beklemediği bir yenilgiye uğradığı Yemen’de, şimdilerde de ABD’nin de desteklediği Suudi liderliğindeki koalisyon da zor günler yaşıyor.

Sünni Arap ülkelerinin karşısında bulduğu Husiler, aslında 1990’larda ortaya çıkan bir hareket. Barış ve hoşgörü mesajları veren, eğitimli bir kitle olan Husiler, Zeydîliğin yeni bir yorumunu temsil ediyordu. Ancak grupta zaman içinde geleneksel Şii görüşleri savunan bir damar ortaya çıktı.

2000’lerde Husiler, camilerde protestolara başladı ve hükümetle araları açıldı. 2004’te Ali Abdullah Salih, gösterilere müdahale edilmesini emretti ve grubun lideri Hüseyin el-Husi burada öldürüldü.

Bu yıldan sonra Husiler silahlanmaya başladı. 2010’a kadar süren çatışmalar sonunda bir uzlaşma sağlanmıştı ki, 2011’de Arap Baharı’nın patlak vermesiyle Husiler de muhalif gösterilere katıldı.

Grup, Salih’in görevi bırakmasından sonra kurulan 565 delegeli Ulusal Diyalog Konferansı’na 35 delege gönderebilmişti.

Konferansta, Yemen’in federal bir yapıya kavuşturulması ve Husilere de güçlü oldukları yerlerde yönetim hakkı tanınması kararlaştırılmıştı fakat Husiler daha fazla yerde kontrol talep ederek öneriyi reddetti ve isyan etmeyi tercih etti.

İlk hamleleri, yeni devlet başkanı Mansur Hadi, başbakan ve kabineden iki bakanı ev hapsine almaktı. Hadi ve arkadaşları kaçarak Aden şehrine varmayı başarınca Suudi Arabistan, onlara sığınma hakkı verdi. Sonrasında ise Husilerin isyanına karşılık bir koalisyona öncülük etti.

Sürecin başından bu yana Husilere, İran’ın silah temin ettiği ve Suudi nüfuzuna karşı grubu kışkırttığı ileri sürülüyor fakat İran bütün uluslararası toplantılarda bu iddiayı reddetti.

MEZHEP KAVGALARININ VE TERÖRÜN ODAĞI

Bölgedeki diğer mezhepsel çatışmaları düşündüğümüzde, Yemen’deki iç savaş şaşırtıcı bir görünüm arz etmiyor. Suriye’de 2011’de başlayan ve hâlen devam eden silahlı çatışmalar, İran’la diğer Sünni ülkeleri karşı karşıya getirmişti.

Katar ve Türkiye’nin, Suriye’de İran’la uzlaşmaya başlaması gerilimi azaltacak gibi görünüyordu fakat Suudi Arabistan’ın yeni yönetiminin tırmandırdığı Katar kriziyle birlikte, Sünni-Şii çatışması da alevlendi. Son olarak Lübnan’da İran’la Suudi Arabistan arasında bir bilek güreşi yaşanıyor.

Öte yandan Yemen, El Kaide’nin en sofistike biriminin konuşlandığı bölge. El Kaide’nin kurucusu Üsame bin Ladin’in özellikle önem atfettiği bir ülke.

ABD’nin insansız hava araçları (drone) uzun süredir Yemen’de aralarında sivillerin de olduğu çok sayıda insanı öldürdü. El Kaide’nin yanı sıra bölgede IŞİD’in de varlığı bulunuyor.

Coğrafi koşullar, terör gruplarının saklanmasına imkân verirken, ekonomik koşullar daha fazla adam toplamalarını sağlıyor. Yemen, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olmayı sürdürüyor.

SİVİLLER BÜYÜK AÇLIKLA KARŞI KARŞIYA

BM’ye göre, Suudi Arabistan’ın öncülüğünde başlatılan hava operasyonlarında 8 bin 670 kişi öldü ve 50 bine yakın kişi yaralandı. Bunların yüzde 60’ını ise siviller oluşturuyor.

Kolera salgınından dolayı şimdiye kadar 2 binden fazla insan hayatını kaybederken, yüz binlerce kişi hastalıktan etkilendi. Ülke nüfusunun 10’da 1’i yaşanan çatışmalardan ötürü evlerini terk etmek zorunda kaldı. Suudi koalisyonunun hava saldırıları kimi zaman şehirleri hedef alıyor ve günlük hayatı doğrudan etkiliyor.

BBC adına bölgeyi gezen gazeteci Nawal al-Maghafi’nin anlatımına göre, ülkedeki hastanelerin yarısı hizmet vermeyi durdurmuş. Birçok köyde koleradan etkilenenler evde bir şekilde tedavi görmeyi umuyor. Hastaneye ulaşacak paraları yok.

Nüfusun yaklaşık yarısının bu durumda olduğu düşünülüyor. Yoksulluk o noktaya ulaşmış ki, sokakları dilenciler doldurmuş. Kamu çalışanlarının bile maaşlarını bir yıldır alamadığı bir ortamda, dilenmekten başka çaresi kalmamış yüz binler mevcut.

Suudi Arabistan’ın uyguladığı abluka şartları ağırlaştırıldıkça, Yemen’deki hayat daha da çekilmez ve ölümcül hâle geliyor.

Bunun yanı sıra isyancıların ele geçirdiği yerlerde havaalanını kapatmalarının, buralara yardım ulaşmasını engellediği söyleniyor.

BM’nin üye ülkelerden, 2 milyar 900 milyon dolarlık taahhüt aldığı acil yardım paketinin ise sadece yüzde 30’u toplanabilmiş durumda. En azından insanî yardımlar için bir koridor açılabilmesi, Yemen’in kısa vadedeki en büyük beklentisi.

11 Kasım 017-

http://www.tr724.com/yemende-insanlik-krizi-milyonlar-ablukada-olumu-bekliyor/ 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.