Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Halim Kar; haberdeki 'iddilar' üzerinde duralım, a) Soçi, Putin'in kurnazca değil, aptalca politikaları sayesinde, etkisizleşti,  çöktü, b) Suriye, zaten bölünmüş durumda, ABD, dayak yemeden oradan kansız çıkmaz, c)...
 
 
c) Putin, bu haberle, TC'yi ABD'den korkutup, yanına çekmeyi düşünüyorsa, çok aptalca bir beklenti içinde, çocuklar bile bu kadar aptal olmaz, neden?
 
d) TC, ABD'den kanlı bir devrim olmadan ayrılamaz,çünkü, Ordu- MİT, Gladio...vede ekonominin kilit noktalarının hepsi hala ABD'nin elinde... 
 
Kaldıki şunu da artık ahırdaki eşekler bile defalarca gördüler, vede  biliyor ki; ABD izin vermeden 'TC' bir kilo domates bile 'BM'-NATO-'AB' ülkelerinden alamaz, bu ülkelere, bir litre benzinde satamaz...
 
(Şu önemli ayrıntıya, kısacada olsa yer vermek istiyorum artık: 2. Dünya savaşından sonra, fransa'yı, Japonya'yı, İtalya'yı, Almanya'yı,  Hollanda, Belçika, Danimarka..yı, yeniden ABD kurdu. Ve bu ülkelerin bütün polis,Ordu, istihbarat örgütlerinin içine yerleştiği gibi, ekonomik ve siyasi olarak (İMF kanlıyla) kendine bağladı...  İngiltere ise, Winston Çorçil zamanında, bütün istihbarat -Ordu kanallarını ABD'ye sunmuş ve ABD'nin memuru haline gelmişti... Yani, BM ve 'AB' deki bütün ülkeler aslında ABD emperyalerinin 'yarı-sömürgesidir'. ABD'den bağımsız hareket etmeleri mümkün değildir ve zaten edemiyorlarda. Hikaye çok uzun kısaca durum bu. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim)
 
Dahası, ABD, istese, RTE köpeğini bir haftada iktidardan çoktan indirirdi, sadece RIZA ZERRAP dosyası bile buna yeterdi, ama sümen altı edildi hepsi (hırsızlıkları, katliamları..vs..)...  ABD'nin elinde daha binlerce kozu var RTE'yi yok etmek için ama oynamadı, bir yana hala masa altından ve 'BM-AB' kanalıyla destek sunuyor TC'ye, acaba bütün bunlar  neden?...
 
Parmağınla göstermezsen düşmanını tanımayan, Rusya için, son bir şey daha;
 
e) Asıl tehlikede olan 'Putin-Moskova'nın kendisi, TC'nin Afrin'e sokulması bizzat ABD projesi, çok yakında TC ile kapışmak zorunda olan da Moskova'nın kendisi..
 
Eğer TC işgali devam ederse el mecbur Suriye'den yana tavrı koymak zorunda kalacak, aksi halde, orta Doğu dan dıştalanacak (İran, Lübnan, Suriye, ırak...)..  
 
TC' ile kapışırsa da Boğazlar yüzüne kapanacak.... Karadenizde sadece Balık avlayacak...
 
Kısacası; Putin, bir devlet başkanı gibi değilde, gece -gündüz zilzurna sarhoş dolaşan 'Medvedev'i andırıyor yaptıkları ile...
 
(foto, eski Rus başbakanı Dimitri Medvedev, BM toplantısı sonrası zil-zurna sarhoş bir halde, Berlusconi ve Sarkozy kollarına girmiş düşmesin diye. Yıl, Ocak 2009)
 
Şunlara da kısaca yer verelim: 
 
Üzerinde durduğmuz haberin, içi boş dezinformasyon nitelikli iddialarının yansıra, Haberin kaynağı da, ilginç zaten, Lübnan gazetesi Al Akhbar, Washington'daki İngiliz elçiliğinden almış  bu haberi? 
 
İyide, İngiliz devleti zaten ABD'nin en sıkı stratejik müttefiki ve ABD yalakası, nasıl oluyorda bu 'gizli görüşmeyi' Washigton'daki İngiliz büyük elçisi dışarı sızdırıyor?... hemde alanen, vede Lübanan'daki bir gazeteye vererek? 
 
Pes doğrusu... Yani, haber kaynağı bile bağırıyor, ben önüne yem attım, ister çiğne istersen yut diye...
 
Ayrıca, haberi Rus haber ajansında çıkan başlığı da, çok kahpece- alçakca, fakat  basit bir köylü kurnazlığı ile yazılmış, ''Kürt kartını TC'ye gösterip korkutarak, 'ABD sizi bölecek' havalarında verimiş, yani, bizimle olursanız, Kürdler ve Kürdistan ilelebet sizde kalacak' der havalarında  verilmiş...
 
Haber başlığı şu; 'ABD'nin, Suriye planı: Soçi'yi sabote et, Türkiye'yi durdur, Suriye'yi böl'
 
Bizce, yavşaklığın bu kadarı biraz fazla olmuş!
 
Bitirelim:
 
Biz bu durumu en az On sefer haberlerin 'önsözüne' yazdık bugüne kadar ama para etmedi... Ama, büyük sözü dinlemedik, ondan. 
Çünkü büyüklerimiz demişti; 'ne köre göz kırp, nede sağıra birşeyler fısılda....' diye. 
 
Aptallıktı bizim yaptığımız, büyüklerimizin nasihatını dinlemedik.
 
05- Mart -2018- Halim Kar-
..............................................
 
Sputnik/ ABD'nin, Suriye planı: Soçi'yi sabote et, Türkiye'yi durdur, Suriye'yi böl

Lübnan merkezli Al Akhbar haber sitesinin Washington’daki İngiliz Büyükelçiliği’nden aldığı bir telgrafa göre, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield 11 Ocak’ta bazı Batılı ve Ortadoğulu ülke temsilcileriyle Washington’da yaptığı bir görüşmede ABD’nin bölünmüş bir Suriye stratejisini özetledi.

İngiliz diplomat Benjamin Norman imzalı telgrafta ABD, İngiltere, Fransa ve Suudi Arabistan ile Ürdün’den temsilcilerin oluşturduğu 'küçük grubun' 11 Ocak’ta Washington’da yaptıkları ilk toplantıda alınan kararlar bulunuyor. 

 

Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi, ABD’nin Suriye’de Fırat’ın doğusunda 20 askeri üssse sahip olduğunu açıklamıştı.

'ABD, SURİYE'DEKİ VARLIĞINI SÜRDÜRMEKTE KARARLI'


Telgrafta, ABD cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedefleri yer alıyor.

Belgeye göre David Satterfield, ABD Başkanı Donald Trump’ın IŞİD'e karşı kazanılan zafere rağmen Suriye’de Amerikan askeri varlığını sürdürmeye karar verdiğini doğruladı.

Bunun Amerika’ya maliyetinin ise yılda 4 milyar dolar olarak belirlendiğini söyledi.

'SINIR DEYR EZ ZOR'

Belgeye göre geçen ay, ABD savaş uçaklarının, Suriye’nin Deyr ez Zor bölgesinde Esed rejimi askerlerini ve Rus paralı asker ordusu Wagner’i vurması, fiili olarak Fırat’ın doğusu için sınır çizme girişimiydi.

ABD Fırat’ın batısı ve doğusu arasında bir ateş hattı oluşturmaya çalışıyor. Amerikalılar, altı hafta önce Suriye Grubu’ndaki müttefiklerine, bir sonraki hedefin ülkenin doğusunu geri kalanından ayırmak olduğunu söyledi.

5 AŞAMALI PLAN

Belgede Suriye’de hayata geçirilmesi gereken beş aşamadan bahsediliyor.

Bu aşamalar sırasıyla; Suriye’yi bölmek, Türkiye’yi denetim altına almak, BM Suriye Özel Temsilcisi Stephan de Mistura’yı ABD amaçları doğrultusunda yönlendirmek, Soçi sürecini sabote etmek ve Suriye muhalefetini etki altına almak.

SOÇİ’YE SABOTAJ

'Küçük Grup'un hedefinde Türkiye, Rusya ve İran’ın Astana’nın ardından başlattığı Soçi süreci de var. Belgedeki ara başlık 'Soçi’yi kullanmak ve sabote etmek'. Soçi’nin önemini yok etmek için de 'Cenevre sürecinin yeniden canlandırılması' öngörülüyor.

'TÜRK-AMERİKAN İLİŞKİLERİNİN DÜZELMEYECEĞİ KESİNLEŞTİ'devil

ABD’li temsilci toplantıda PKK/PYD’nin Cenevre’ye dahil olması gerektiğini söylüyor. Türkiye’nin bunu engellediğini belirten ABD’li diplomat Türk-Amerikan ilişkilerinin zaten kötü olduğunu ve daha da iyiye gitmeyeceğinin kesin olduğunu belirtiyor.

TOPLANTININ KATILIMCILARI

ABD cephesinin Suriye özelinde başta Türkiye, Rusya ve İran olmak üzere bölgeye ilişkin plan ve hedeflerinin yer aldığı telgrafı çeken isim Benjamin Norman İngiltere’nin Washington Büyükelçiliği’nde görevli. 12 Ocak’ta çekilen telgrafta 11 Ocak’ta Washington’da düzenlenen toplantıya katılan isimler şöyle sıralandı:

Toplantıya, Satterfield haricinde, İngiltere Dışişleri Bakanlığı Suriye Masası Başkanı Hugh Clary ve Fransa Dışişleri Bakanlığı Ortadoğu ve Kuzey Afrika birimi Başkanı Jerome Bonnafon katıldı. Washington’ın iki Arap müttefiki de toplantıda yer aldı: Ürdün Dışişleri Bakanlığı Danışmanı Nawaf Wasfi al-Tal ve Suudi Arabistan İçişleri Bakanlığı’nda üst düzey güvenlik görevlisi olarak çalışan Tuğgeneral Jamal al-Aqeel.

'İLK TOPLANTIDA TÜRKİYE'NİN DAVET EDİLMESİ TARTIŞILDI'

Ürdünlü temsilcinin 'bütün zamanların en gizli kamu toplantısı' olarak adlandırdığı ilk toplantıda Almanya, Mısır ve Türkiye’nin de bu gruba davet edilmesi tartışılıyor.

Türkiye ile çetin geçecek müzakerelerden dolayı önce bir blok oluşturmak için davette acele etmeme kararı alınıyor.

Mısır ve Almanya’nın davet edilmesi kararlaştırılıyor.

05 Mart 2018- Sputnik-

https://tr.sputniknews.com/politika/201803031032485813-abd-plan-soci-sabote-et-turkiye-durdur-suriye-bol/

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.