Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

'Komünizm', 'insanların eşitliği' adına yola çıkmıştık halbuki, ama, çok geç olsada sonunda farkına vardık ki, meğersem biz sadece 'Efendi' değiştirecekmişiz, bu sefer bizi sorgusuz- sualsiz yeni şefler yönetecekmiş ömür boyu, bizlere, yine 'kulluk' kalacakmış.d.d.com.

 

 

 

(böylesi rejimler, 'demokrasinin', 'D'sinin bile olmadığı ülkelerde olur ancak, demokrasi olsa, tek adam, tek parti sultası kesinlikle ayakta kalamaz. d.d.com)

 

-Haber aşağıda-

.......................

Çin Ulusal Halk Kongresi 'Ömür Boyu Devlet Başkanlığı' Teklifini Kabul Etti
 
Oylamada, 2964 üyeden sadece iki kişi hayır oyu verirken, üç kişi de çekimser kaldı
 
Çin Ulusal Halk Kongresi, devlet başkanlarının görevlerini her biri beş yıl olmak üzere, iki dönemle sınırlayan anayasal düzenlemenin kaldırılmasına yönelik teklifi, Pazar günü yapılan oylamada kabul etti.
 
Çin Komünist Partisi'nin sunduğu tartışmalı teklife yönelik oylamada 2964 kongre üyesinden sadece ikisi 'Hayır' oyu verirken üçünün de 'çekimser' kalması, oylamanın tamamen sembolik olduğu görüşünü de destekler nitelikte.
 
Karar, şu anda görevde olan Çin Devlet Başkanı Şi Jinping'in azami süresinin dolacağı 2023 yılından sonra da görevde kalmasının, yani "ömür boyu devlet başkanlığının" önünü açıyor.
(foto, Çin'in yeni Sultanı-İmparatoru, Şi Cinping)
 
Çin Halk Cumhuriyeti'nin anayasası, 1982 yılından bu yana devlet başkanı ile yardımcıları da dahil olmak üzere üst düzey yöneticilerin görev sürelerini belirliyor.'Baba Şi'
 
Mao'dan bu yana Çin'de iktidara gelen en güçlü lider olan Şi Jinping, kendini çok ön plana çıkaran bir yönetim anlayışına sahip. Devlet başkanının resmine ülkenin çok farklı yerlerinde rastlamak mümkün. 
 
Hatta resmi lakabı da "Baba Şi."devil
 
Jinping 2012'de göreve geldikten kısa bir süre sonra ülke çapında başlattığı yolsuzluk operasyonlarıyla siyasi rakiplerini saf dışı bırakarak, güç yapısında önemli değişiklikler yapmıştı.
 
Şi'nin muhaliflerin üzerinde de uzun yıllardır görülmemiş bir baskı oluşturduğu biliniyor.
 
Dolayısıyla Çin'de devlet başkanlığında süre sınırlamasını kaldıran düzenlemeye muhalefet etmek de pek mümkün olmadı.
 
Çin devlet medyası oylamanın öncesinde "ömür boyu başkanlığın" bir gereklilik olduğuna dair kamuoyu oluşturmaya çalıştı. Muhalifler ise özellikle sosyal medyada önerilen değişikliğe çok sert tepki gösterdi.
 
Bazıları bu öneriyi, "Sulta rejiminin kurulmasına doğrudan atılan adımlar" olarak nitelendirdi.
 
11 Mart 2018- BBC

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.