Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Kongo'da yaşanan insanlık krizi alarm veriyor. UNICEF'in raporuna göre Kongo'nun Kasai bölgesinde 770 yetersiz besleniyor. 400 bin çocuk da açlıktan Ölüm Tehlikesiyle karşı karşıya. (BM? UNICEF? Afrika'yı Çöle çevirende işte, yine  bu kahpelerdi...d.d.com)

 

 

BM: Kongo'da 400 bin Çocuk Açlıktan Ölebilir
 
(Kongo'nun eski ismi; 'Zaire'..d.d.com)
 
UNICEF, Kongo'nun Kasai bölgesinde 770 binden fazla çocuğun yetersiz beslendiğini ve acil yardıma ihtiyaç duyduğunu açıkladı.
 
BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Kongo temsilcisi Gianfranco Rotigliano, Kongo'daki çocukların durumu ile ilgili hazırladıkları raporu bugün açıkladı.
 
Raporda Kongo'nun Kasai bölgesinde 770 binden fazla çocuğun yetersiz beslendiğine, özellikle 400 bin çocuğun durumunun da daha kötü olduğuna ve açlıktan ölme riskiyle karşı karşıya olduklarına dikkat çekildi.
 
Açıklamasında beş yaşın altındaki çocukların yarısının yetersiz beslenmeye karşı karşıya kaldığını belirten Rotigliano, "UNICEF sorunu çözebilir ama daha fazla maddi yardıma ihtiyacı var" dedi.
 
400 okul saldırıya uğradı
 
UNICEF raporuna göre 2016 yılından bu yana Kasai bölgesinde 400'den fazla okul saldırıya uğradı ya da askeri amaçlar için kullanıldı. Bölgede 100 okul ve 200 sağlık merkezi yıkıldı ya da yağmalandı.
 
Binlerce çocuk silahlı gruplarca zorla asker yapıldı. Kasai'deki milislerin yüzde 60‘ı 18 yaşın altındaki çocuk ve gençlerden oluşuyor.
 
Kongo'da uzun yıllardır farklı halk gruplarından milisler arasında çatışmalar yaşanıyor. (bu, Kontralar da, ABD ve BM'nin köpekleri.d.d.com)

Daha önce çatışmaların yaşanmadığı Kasai bölgesi ile Ituri vilayetinde de şiddet giderek artıyor. Yüz binlerce kişi çatışmalar nedeniyle köylerini terk ediyor.
 
UNICEF'e göre Kasai'de 3 milyon 800 bin insan yardıma muhtaç. Bu kişilerden 2 milyon 300 bini çocuk.
 
UNICEF temsilcisi Rotigliano, çatışmaların azalmasıyla insanların bir kısmının köylerine döndüğünü ve bu insanların hem gıda, hem de ilaca ihtiyaç duyduğunu ifade etti.
 
UNICEF hali hazırda Kasai'de on binlerce yetersiz beslenen çocuğa yardım ederek iki milyon çocuğa kızamık aşının yapıldığını ve eğitim almalarının sağlandığını belirtti. 
 
Kongo'ya yardımlar yetersizcool
 
UNICEF, Kongo'nun dünya genelinde en kötü insani krizlerden birini yaşamasına rağmen diğer bölgelerden daha az yardım aldığını belirtti. BM verilerine göre 700 bin Kongolu çatışmalardan kaçarken komşu ülkelerden 500 bin sığınmacı ise Kongo'da bulunuyor.
(emperyaller öldürdü, 'Zaire' Kartalı, Lumumba'yı... d.d.com)
 
Kongo'da uzun  yıllardır şiddetli çatışmalar yaşanıyor.
 
Devlet Başkanı Joseph Kabila iki dönem başkanlık yapmasının ardından anayasa uyarınca görevi bırakmak zorunda olmasına rağmen 2016 aralık ayından bu yana iktidarı bırakmayı reddediyor ve yeniden seçimlere gidilmesine karşı çıkıyor. 
 
KNA, dpa, epd / HT,HS
 
© 11 Mayıs 2018-Deutsche Welle Türkçe

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.