Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

5 Kürt partisinden bugün yapılan ortak açıklamada, HDP'nin 19 Mayıs’ta, Kürdistani Seçim İttifakı'na yönelik yeni teklife verilen yanıta ilişkin kamuoyu bilgilendirildi. (bir insanda, örgütte, 'duruş' olur, bunlar 'köçek' gibiler. d.d.com)
 
 
Kürdistan  Demokratlar Platformu (KDP), Kürdistan İslami Hareketi (Azadi Hareketi), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ve Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (T-KDP), “HDP ile İttifakın temsil sorunundan dolayı gerçekleşemediği” iddialarının gerçek dışı olduğunu açıkladılar. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) ile seçim ittifakı görüşmeleri yürüten 5 Kürt partisinin girişimleri ise sonuçsuz kalmıştı.
 
5 Kürt partisinden bugün yapılan ortak açıklamada, HDP'nin 19 Mayıs’ta, Kürdistani Seçim İttifakı'na yönelik yeni teklife verilen yanıta ilişkin kamuoyu bilgilendirildi.
 
Açıklamada, şunlara yer verildi:
 
“Kürdistani Seçim İttifakı 17 Mayıs 2018  günü Diyarbakır’da yapmış olduğu  açıklamayla, HDP ile ittifakın neden gerçekleşmediği konusunda kamuoyunu bilgilendirmişti.
 
Bu açıklamadan iki gün önce de HDP Eş Genel Başkanlığı’na KÜRDİSTANİ SEÇİM İTTİFAKI adına bir mektup gönderilmişti. Bu mektupta  da HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin amacına ulaşamadığı ve bunun temel sebebinin  HDP’nin ittifak anlayışına uygun davranmaması, kendisinin kabul ettiği prensipleri bildirgelerine koymaması olduğu dile getirilmişti.
Ama bazı HDP’li yetkililerin ‘Tek sorun milletvekilliği meselesinde anlaşamamamızdır’ dediklerine üzülerekdevil tanık olmaktayız.
 
Görüşmelerimizin ilk gününden itibaren HDP adına toplantılara katılanlar, ‘Zaten prensiplerde anlaşıyoruz, siz kaç milletvekilliği istiyorsunuz’ demekteydiler. Hatta ilerleyen günlerde bazı  teklifler de HDP tarafından yapıldı. Ama Kürdistani Seçim İttifakı çok net bir şekilde şu cevabı vermekteydi;
 
‘Siyasi Prensipler ve Seçimlerde Birlikte Çalışma Prensipleri kabul edilmeden temsil sorununu ele almayacağız. Temsil sorunu en son görüşeceğimiz sorundur. Elbette ki bu iki konuda anlaşma sağlanırsa, temsil konusunda da görüşlerimizi sunacağız.’
 
Bu nedenle de İttifakın ‘temsil sorunu’ndan dolayı gerçekleşemediği iddiaları gerçek dışıdır. Bunun en son göstergesi de HDP Heyeti’nin 19 Mayıs 2018 günü getirmiş olduğu son teklife Kürdistani Seçim İttifakı’nın vermiş olduğu yanıttır.
 
HDP Heyeti , Kürdistani Seçim İttifakı’nın artık HDP ile ittifak zeminlerinin kalmadığını kendilerine ve kamuoyuna açıklamamıza rağmen, 19 Mayıs 2018 akşamı  Kürdistani Seçim İttifakı’na ‘21 Mayıs günü milletvekilliği listelerinin YSK’ya verileceği son gündür. Sizlerin de HDP listelerinden temsil edilmenizi istiyoruz.
Bu konudaki önerilerinizi bize sunarsanız, biz de buna uygun listelerimizi düzenleyeceğiz. Ayrıca, 23 Mayıs’ta Kürt sorununa demokratik çözüm deklerasyonumuzu açıklayacağız. Sizlerin de bu basın açıklamamızda yanımızda olmanızı istiyoruz’ teklifini getirmiştir.
 
19 Mayıs akşamı toplanan Kürdistani Seçim İttifakı, HDP’ye şu yanıtı vermiştir; ‘Biz HDP ile seçim ittifakı görüşmelerinin sona erdiğini daha önce size ve kamuoyuna açıklamıştık.
 
Bunun temel nedeni de sizlerin siyasal prensipleri bildirgelerinize almamanız ve ittifak ruhuna uygun davranmamanızdır. Bu nedenle bizlerin sizinle temsil meselesi dahil ittifakı yeniden görüşmemiz söz konusu değildir. 23 Mayıs’taki Basın Açıklamanıza da katılmayacağız. Sizlere başarılar diliyoruz.’
 
Kürdistani Seçim İttifakı’nın HDP ile seçim ittifakı görüşmelerini ve HDP listelerinde temsil meselesini tartışmasız bir şekilde sonlandırdığı açıktır. HDP gerçekten de, Sayın Pervin Buldan’ın ‘Bu prensipleriniz zaten programımızda var, bizim de prensiplerimizdir’ açıklamasına uygun davranmak istiyorsa ve  daha önce kabul ettiği KÜRDİSTAN DEMOKRATİK SEÇİM İTTİFAKI DEKLERASYONU’nu benimsiyorsa, bu Deklerasyonu kamuoyuna açıklayabilir, HDP ve Sayın Selahattin Demirtaş’ın  bildirgelerini bu siyasal perspektife uygun olarak yeniden kaleme alabilir. Yani HDP, sorunu, temsil meselesiyle, ittifak yapmakla  ilişkilendirmeden de böyle bir adımı atabilir.devil
 
Kamuoyunda  geliştirilen gerçek dışı haber ve spekülasyonlara karşı, kamuoyunu bilgilendirme ihtiyacıyla bu açıklama bilginize sunulmaktadır.”
 
21 Mayıs 2018-rudaw

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.