Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Wladimir Van Wilgenburg, IŞİD'in yenilgiye uğratılması halinde bile ABD'nin Suriye'de kalmaya devam etmesi gerektiği görüşünü dillendirdi... (foto, ABD askerleri; gece IŞID kıyafetiyle, gündüz ise, ABD askeri üniforması giymiş halleriyle. d.d.com) 

 

 

 

The Defense Post’ta yayınlanan makalesinde, Wladimir Van Wilgenburg, IŞİD’in nihai yenilgisinin ardından ABD güçlerinin Rojava'da kalıp kalmayacağı sorusunu irdeledi.
 
Wilgenburg, IŞİD'in yenilgiye uğratılması halinde bile ABD'nin Suriye'de kalmaya devam etmesi gerektiği görüşünü dillendirdi.


 
Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) İslam Devleti’nin kalıntılarına karşı Deyrizor’daki son operasyonu Toparlama Harekatı (Operation Roundup) adıyla yeniden başlattığını hatırlatan yazar, bundan sonraki süreçte IŞİD’e Karşı Uluslararası Koalisyon’un, ve çok sayıda think tank’in ABD’nin
mevcudiyetini sürdürmesi gerektiğini savunduğunu yazdı.
 
 
(SDG, CIA'nın paramiliter gücüdür, tıpkı IŞID gibi. d.d.com)
 
Deyrizor Askeri Konseyi 1 Mayıs’ta “savaşçılarımız doğu Deyrizor’a kadar tüm bölgeleri ve Irak-Suriye sınırını IŞİD teröründen kurtardı” açıklaması yaptı. 
 
(PKK/PYD propangadası yapılan kısımlar haberden çıkarıldı. d.d.com)
 
Yeni Amerikan Güvenliği Merkezi Ortadoğu Güvenlik Programı’ndan (CNAS) Nicholas A. Heras Defense Post’a verdiği görüşte;
 
“Başkan Trump ABD ordusunun Deyrizor’daki operasyonları hızlandırılmasını istiyor ki Kasım’daki ABD seçimleri öncesinde IŞİD’e karşı tam zaferini ilan edebilsin. Jazeera Fırtınası Operasyonu’nu başlatarak ABD ordusu bugün Başkan Trump’ın bu hedefini gerçekleştirebilir” dedi. 
ABD’nin, SDG’ye, Türkiye’nin Menbiç’e müdahale etmesine izin vermeyeceğini veya operasyon sona erdikten sonra ABD’li askerlerin kalacağını garanti edip etmediği net değil.
 
Ankara uzun zamandır Kürt savaşçıların Fırat’ın doğusundan çekilmesini istiyor. ABD’nin bölgedeki mevcudiyetine rağmen Türkiye Menbiç’e ilerleme tehdidinde bulunuyor. 
 
Trump'ın Koalisyon özel temsilcisi Brett McGurk 10 Mayıs’ta Herzliye’daki bir konferansta “ABD IŞİD defedilene ve sözde halifelik tamamen ortadan kaldırılana kadar Suriye’de kalmaya devam edecek” dedi,
 
“Bölgesel ortaklarımız ve müttefiklerimizden oluşan yerel güçleri sağlamak, bu kazanımları pekiştirmek, özgürleşmiş bölgeleri istikrara kavuşturmak ve IŞİD'in geri dönüşünü önlemek için çalışacağız”. 
ABD yetkilileri halkın desteği için geçtiğimiz hafta Menbiç’i yeniden ziyaret etti. Fransa Başkanı Emmanuel Macron, Trump’ı bölgede daha uzun kalmaya ve Menbiç’e destek birlik göndermeye ikna ettiğini iddia etti. 
 
Fransız Silahlı Güçleri sözcüsü The Defense Post’a “Fransa, Fırat kıyısında IŞİD’e karşı operasyonları yavaşlatmaya yönelik endişeleri defalarca kez dile getirdi” dedi.
 
Hudson Enstitüsü’nün bu ay yayınladığı raporda “Geri çekilme, rejimin, Rusya ve İran sayesinde varlığını sürdürdüğü Suriye’deki siyasi bir çözüm arayışında Amerikan’ın kozuna zarar verecek” dendi. 
 
Dahası Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nin (CSIS) raporu da “SDG’nin terk edilmesinin ABD'nin çıkarlarını gereksiz yere zayıflatacağı” konusunda hemfikir. 
 
Bu nedenle CSIS doğu, Suriye’deki SDG gibi grupları desteklemek ve eğitmek için “küçük bir askeri ve istihbarî iz”in bırakılması gerektiğini savunuyor.
Atlantic Council’den Aaron Stein’a göre ABD’nin Suriye’den çekileceğini söylemek zor.
 
Stein, “Başkan Trump, ABD, IŞİD yenildikten sonra güçlerini çekeceği konusunda kararlı görünüyor” dedi, “Öngörülebilir bir gelecekte İslam Devleti bölgedeki ağlarını koruyacak… ABD kuvvetlerinin küçük bir birliğinin IS liderlerini avlamak için güçlü bir itici güç olacağını düşünüyorum” diye ekledi.
 
Ama CNAS analisti Heras “IŞİD sonrasında istikrarın sağlanmasına yönelik süreç SDG üzerinden Amerikalılar tarafından yönetilecek” dedi. 
 
Heras, “Bu nedenle, SDG'ye katılan Araplara çok fazla dikkat sarf edildi, çünkü hem SDG önderliği hem de ABD ordusu, Suriye Araplarına, yerel Arapların SDG'nin bir parçası olduğunu, yabancı bir varlık olmadığını vurgulamak istiyor” dedi
 
Uluslararası Koalisyon Sözcüsü Albay Thomas F. Veale de, The Defense Post’a;
 
“IŞİD’in hala elinde bulundurduğu az sayıdaki bölgedeki kalıntılarını temizlemek için daha çok savaşılacak” dedi, “Operasyonlar tamamlandığında da özgürleştirilen bölgeleri güvenceye alabileceğimizden emin olmamız, Irak ve Suriye'de IŞİD'in kalıcı yenilgisini sağlamak için gerekli istikrar çabalarında ortaklarımızı desteklemeye odaklanmamız gerekiyor”.
 
22 Mayıs 2018-Nerina Azad

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.