Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Savcılık; "İspanyol makamlarınca ulaştırılan materyal, Katalonya'da Seçim Günü yaşanan şiddetin aranan şahsa atfedilebileceğini açıkça göstermektedir" dedi. (seçim günü saldıran İspanyol Polisi idi, dünyanın gözleri önünde bunlar yapıldı,el insaf, yüzsüzce bir YALAN bu! d.d.com)

 

 

Alman savcılığı, Katalan siyasetçi Puigdemont'un İspanya'ya iade edilmesi için resmi talepte bulundu. Almanya'dan çıkışı yasak olan Puigdemont'un iadesiyle ilgili kararı mahkeme verecek.
Almanya'da savcılık, Katalonya Özerk Yönetimi'nin eski başkanı Carles Puigdemont'un İspanya'ya iade edilmesi için resmi talebini mahkemeye iletti.
 
(işte, OY kullanmaya gelenleri İspanyol polisi bu hale getirdi..d.d.com)
 
Katalonya'da Ekim ayında yapılan bağımsızlık referandumu sonrası İspanya'yı terk ederek Belçika'ya giden Puigdemont, hakkında Avrupa çapında çıkarılan tutuklama emri nedeniyle 25 Mart'ta Almanya'da gözaltına alınmıştı.
 
Schleswig-Holstein eyaletindeki mahkeme, İspanya'nın iadesini istediği Katalan siyasetçiyi 6 Nisan'da serbest bırakmış ancak hakkındaki nihai karar açıklanana kadar Almanya'dan ayrılmasını yasaklamıştı.
Schleswig-Holstein savcılığı, Madrid'in Puigdemont'a yönelttiği ayaklanma suçlamasıyla yaptığı iade talebinin uygun olduğunu savundu.
 
Daha önce bir alt mahkeme, ayaklanma suçu gerekçesiyle yapılan iade talebini reddetmişti.
 
Mahkeme, Alman kanunlarına göre ayaklanmaya muadil görülebilecek suçun vatan hainliği olduğunu ancak bu suç için de şiddet unsuru arandığını belirtmişti.
 
Puigdemont'un şiddet içeren bir eylemde bulunmamasını gerekçe göstererek de iadesine izin vermemişti.
 
Ancak üst mahkemeye başvuran savcılık, ele geçirilen yeni delillerde, İspanyol polisine yönelik şiddet olaylarının kanıtlandığını belirtti. 
 
Savcılıktan yapılan açıklamada, "İspanyol makamlarınca ulaştırılan materyal, Katalonya'da seçim günü yaşanan şiddetin aranan şahsa atfedilebileceğini açıkça göstermektedir" denildi.
Alman savcılar, Katalan siyasetçinin iade süreci devam ederken kaçma riski olduğu gerekçesiyle tekrar gözaltına alınmasını istedi. Puigdemont'un iade edilip edilmeyeceğine dair nihai kararı üst mahkeme verecek.
 
(foto, İspanyol polisi, seçimde OY kullanmaya gelenlerin önünü kesip kadınlara bile saldırıyor, seçim sandıklarına el koyuyor... d.d.com)
 
Selefi Torra'nın açıkladığı yeni kabineye yeşil ışık
 
Katalonya'nın yeni başkanı geçen ay Puigdemont tarafından aday gösterilen Quim Torra olmuştu.
 
Puigdemont gibi Torra'nın da ayrılık yanlısı bir siyasetçi olmasına karşın Madrid yönetimi tarafından daha sıcak bakılabilecek bir isim olması, merkezi yönetimle yaşanan krizin aşılması ümitlerini artırmıştı.
 
Torra da geçen Salı günü gözaltındaki ve sürgündeki eski bakanların olmadığı bir kabine oluşturarak Katalonya üzerindeki doğrudan Madrid hükümranlığının kaldırılmasını sağlayabilecek bir adım atmıştı. 
 
(işte, İspanyol polisi 'Bağısızlık Seçiminde' OY kullanmaya gelen Katalanları darp edip yerlerde sürülüyor. d.d.com)
 
Katalonya Özerk Yönetimi, İspanyol anayasasına aykırı bulunan referandum sonrası işletilen anayasa maddesi uyarınca doğrudan Madrid'e bağlanmıştı.
 
Bir önceki kabine listesi merkezi hükümet tarafından onaylanmayan Torra'nın yeni kabinesine ise yeşil ışık yakıldı.
 
Son listesi merkezi hükümet tarafından kabul edilen Torra liderliğindeki bölgesel Katalan hükümetinin yeni üyelerinin Cumartesi günü yemin ederek görevine başlaması bekleniyor. 
 
Böylece Katalan bölgesi, bağımsızlık referandumunun ardından kaybettiği özerkliğini de geri kazanacak.
 
DW,dpa,AFP,AP,rtr/CÖ,BK
 
© 01 Haziran 2018-Deutsche Welle 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.