Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

New York Times'a yazdığı makalede, Siyasi bir Rehine Olduğunu yineleyen Demirtaş, liberal ve demokratik bir gelecek için herkesin bir araya gelmesi gerektiği..
(Asıl 'Rehine' olanlar, Diyarbekir'de... Çocukları PKK tarafından kaçırılan Aileler, PKK ne isterse o'nu yapmak zorunda kalıyorlar, çocuklarının başına bir şey getirirler telaşıyla, mikrop! 'Demokrasi Mağduruna' bakın hele.. d.d.com)
 
 
4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi cezaevinde tutuklu bulunan Halkların Demokratik Partisi'nin ( HDP ) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, New York Times'a yazdığı makalede, Cumhurbaşkanı Erdoğan hariç tüm adayların kendisinin serbest bırakılmasını desteklediklerini söyledi. 
Siyasi bir rehine olduğunu yineleyen Demirtaş, liberal ve demokratik bir gelecek için herkesin bir araya gelmesi gerektiğini de vurguladı.
 
BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Demirtaş makalesinde 20 aydır Edirne F Tipi Cezaevi'nde tutuklu bulunduğunu aktararak, "Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip) Erdoğan haricinde bütün diğer adaylar özgür kalmamı savundular" dedi ve şunları ekledi:
"İdeolojik farklılıkları bir kenara bırakıp beni savundular, çünkü hükümetin beni herhangi bir suç işlediğim için değil, kendi politik çıkarı için tuttuğunu biliyorlar. Eğer özgür olsaydım, Erdoğan'ın seçimleri kazanma şansının azalacağını anlıyorlar. Kazanan kim olursa olsun, adaylardan birinin cezaevinde bulunmasının seçimlerin itibarına gölge düşüreceğinin farkındalar."
 
'Siyasi bir rehineyim'devil
 
Hükümetin kendisi hakkında 102 soruşturma başlattığını ve 34 ayrı dava açtığını söyleyen Demirtaş, "Tutuklanmam siyasi bir karardı. Siyasi bir rehineyim" dedi.
 
Türkiye'yi "otoriterlikten ve korkudan" sadece insanların özgürlükleri için vereceği demokratik mücadelenin kurtarabileceğini belirten Demirtaş,"yargı ve basının hükümetin vesayetinden çıkarılmasının" da yine bu yolla olacağını söyledi.
 
Demirtaş, yazıda kampanyasını "hapishane duvarlarının arkasından" nasıl yürüttüğüne dair de detaylara yer verdi:
 
"Size ve cezaevi duvarlarının dışındaki dünyaya avukatlarımın ilettiği mesajlar aracılığıyla ulaşıyorum. İnsanlara, seçim çalışması yürütmeme yardımcı olan danışmanlarım sayesinde sosyal medyadan sesleniyorum."
 
'Erdoğan'ın korkusu nasıl da güçlü olmalı'
 
Tutuklandıktan sonra Twitter hesabından bir süre paylaşım yapamadığını, Eylül 2017'de hesabın yeniden aktif olmasının ardından gardiyanların hücresine gelerek arama yaptığını belirten Demirtaş, aramayı 'istila' olarak tanımladı.
Demirtaş, aramada hücresinde bulunan tek "kısmen gelişmiş" cihazın su ısıtmak için kullandığı ketıl olduğunu ve bu cihazı kullanarak Twitter'dan mesaj atamayacağını anladıklarında da gardiyanların hücreyi terk ettiklerini belirtti.
 
Demirtaş, "Yaşanan saçmalık bir yana, bu durum, zulme rağmen direnen muhalifler karşısında otoriter liderlerin tarif edilmez korkular yaşadığını gösterdi. Erdoğan'ın korkusu çok güçlü olmalı" dedi.
 
Haziran 2015'teki seçimlerde Erdoğan'ın Meclis'te çoğunluğu kaybetmesinin ardından hükümetin güneydoğuda askeri operasyon başlattığını söyleyen
 
Demirtaş, "Erdoğan, partisini Meclis'teki çoğunluktan mahrum bırakan Kürtleri cezalandırmak ve milliyetçi oyları toplamak istedi. Partisi Kasım 2015 seçimlerini kazandı ve çatışmayı bundan sonra şiddetlendirmeye devam etti" ifadelerini kullandı.
HDP'nin barajı geçmesi halinde AKP'nin Meclis'te çoğunluğu yitireceğini kaydeden Demirtaş, Erdoğan ve AKP'nin OHAL ve bununla birlikte alınan önlemleri HDP'nin yüzde 10 barajının altında kalması için kullandığını öne sürdü.
 
Demirtaş yazıda "Erdoğan ve Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilen hükümet evrensel demokratik değerlere sırtını döndü ve ülkeyi siyasi ve ekonomik krizin eşiğine sürükledi" dedi ve ekledi:
 
"Türkiye şimdi, güneydoğudaki Kürtlere yönelik kolektif cezalandırmanın ülkenin tamamındaki özgürlük ve demokrasi kültürünü etkilediğini anlıyor. Kürtlerle sınırlı olanlar, şimdi başka yerlerdeki Erdoğan muhalifleri için de norm haline geldi. Liberal, demokratik bir gelecek için tek umut, bir araya gelip otoriter yönetimi yenmemizde yatıyor."
 
21 Haziran 2018- basnews

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.