Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Kürdistanda seçimin asıl mağlubu; kurgulanan tuzağı farkedip PKK nin hegemonik alanından çıkarak bağımsız ve kürdistani bir perspektifi başaramayan, HDP/PKK dışı Kürt örgütleridir
 
 
 
 
Ömer Özmen/ SEÇİM ve Simbiyoz DURUM
 
Simbiyoz böceği, tek başına ağaca sarılıp beslenemez.
 
Ağaçlara yapışık kalması için başka bir böceğin de karşısında bıulunması gerekiyor. 
 
Böceklerden biri asılı ağaçtan düştüğünde, otomatikmen diğeri de düşecektir.
 
Simbiyoz böceğinin bu doğal özelliğinden dolayı,siyaset bilimcileri, biribirine karşı olup varlık nedenleri biribirine bağlı olan durumlar için “simbiyotik ilişki” benzetmesini kullanıyorlar.
 
Demokratik bir ortamda yapılmadığı aşikar olan 24 Haziran seçiminin galibi, kuşkusuz AK Parti dir.
 
Yeni sisteme göre kurumsal alt yapısı hazırlandığı için öyle görünüyor ki, bundan böyle Erdoğan yaşadığı sürece “ebedi şef” olarak kalacak.
 
Bundan böyle, batılı anlamda halkın iradesini ortaya çıkaracak bir seçim sistemi de olmayacak.
 
Erdoğan’ ın oy oranları da tıpkı eski Sovyet Cumhuriyetlerinde ve Baas modelinde olduğu gibi yüzde 90 ların üstünde olacak.
 
Tabi, uluslararası ve bölge konjöktüründe olağanüstü bir durum yaşanmazsa.
 
Türkiye genelinde seçimin mağlubu ise 1930 ların totaliter değerlerine ısrarla sarılıp, ” Atatürk bizi çağdaş uluslar düzeyine çıkardı” nakaratını geveleyen kemalist CHP dir.
 
Kürt milletinin temel demokratik hakları bazında değerlendirildiğinde ise, 24 Haziran seçiminin, ne galibi ne de mağlubu söz konusu olabilir.
 
Çünkü; Kemalist ırkçı Millet bloku, ile islamcı-ırkçı Cumhuriyet Bloku açısında Kürdistan meselesi kesişim kümedir.
 
Kürt halkının uluslararası hukuktan kaynaklanan temel demokratik haklarının inkarı, her iki blok için ortak elemandır.
 
Fakat; Türk Parlamentosunda varlık gösterme ve sistem iç mucadele bazında değerlendirildiğinde, kuşkusuz seçimin galibi; AKP nin son dönemdeki baskıcı ve anti-Kürt siyasetinden beslenen HDP dir.
 
İyice otoriterleşen rejime, meşruiyet sağlamak için Kürdi taleplerden tamamen vazgeçen ve Türkiyelileşmeyi savunan HDP nin bu blokajı da süreceğe benziyor.
 
Biribirlerine ne kadar karşı duruş sergilemiş olsalar da , aslında HDP ile AKP, bu olağanüstü koşullarda yapılan seçimde, biribirlerinin varlık nedenidirler.
 
Çatışmalı ortamın sağladığı otoriterleşmeden nemalanıyorlar.. Aralarında simbiyotik ilişki vardır.
 
Demokrasi koşullarında birinin güç kaybetmesi, otomatikmen diğerinin de güç kaybetmesini gerektiriyor.
 
Kürt muhalefetinin seçime karşı tavrı açısından değerlendirildiğinde ise;
 
Kürdistanda seçimin asıl mağlubu; kurgulanan tuzağı farkedip PKK nin hegemonik alanından çıkarak bağımsız ve kürdistani bir perspektif ı başaramayan HDP/PKK dışı Kürt örgütleridir.
 
Devletin baskılarından beslenen HDP nin yıkıcı politikası halka ağır bedeller ödetmesine rağmen HDP halktan desek alıyor Kürt siyasasını tayin etmiyen diğer Kürt örgütleri de taban kaybediyor.
 
Bu garip durum; siyaset bilmi ve sosyoloji bilmi ile açıklanamaz.Normalde, tersi gerçekleşmesi gerekiyordu.
 
Kürt aydın ve siyasetçileri bu çapsızlığı aşmak zorundadır.
 
PKK dışı Kürt muhalefetinin etkisizleşitilmesinin, bir proje olup olmadığı üzerinde kafa yormalıdırlar.
 
Bu çapsız ve hazin durum, Kürt sosyolojisini gerçek anlamda temsil edebilecek yeni siyaset aktörlerinin yeni bir siyaset paradigmasıyla sahneye çıkmalarını zorunlu kılıyor.
 
Soğuk savaş dönemi örgütlerinin kadrolarından oluşmuş ve içinde devlet ve devlet dışı misyonerlerin ideolojik ve dini maskelerle cirit attığı mevcut siyasi parti ve örgütlerle Kürt sorunu çözülmez.
 
Herkesin şapkasını önüne koyup yeniden düşünmesinde fayda vardır.
 
Selamlar/saygılar.
 
Varto
 
25.Haziran 2018-Vengma
 
Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.  
 
Ömer Özmen; 1954 yılında Varto da doğdu. Düziçi İlköğretmen Okulu ve Anadolu Üniversitesi mezunu. Öğretmen olarak çalıştı. Peyama Kurd ve Serbesti dergileri başta olmak üzere değişik gazete ve dergilerde yazarlık yaptı.“Çend Peyam ji Peyama Kurd” ve “Hevalname”adlı iki tane Kürtçe kitabı yayınlandı. Halen özel bir rehabilitasyon merkezinde uzman eğitimci olarak çalışmaktadır.

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.