Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Helsinki Zirvesinin barışçıl iklimini boşa çıkaran ABD'nin küresel savaşçı sistemi Atlantik’ten Pasifik’e savaş hazırlıklarını yoğunlaştırmaktadır. Yüzlerce tanktan ve bine yakın askeri araçtan oluşan bir ABD zırhlı tugayı... (çocuk, bebek demeden herkes, bu emperyal savaş anaforunun içindedir, Manlio, buna dikkat çekiyor. d.d.com)
 
 
 
Manlio Dinucci/ Müzakereye Savaşçı Yanıtı
 
Ulusötesi mali kapitalizm ile ulusal üretici kapitalizm arasındaki çatışma paroksistik aşamaya giriyor. Bir taraftan Trump ve Putin ulusal çıkarlarının ortak savunmasını müzakere ediyor. 
 
Diğer taraftan ABD ve dünyanın önde gelen gazetesi ABD başkanını vatana ihanetle suçlarken, ABD silahlı kuvvetleri ve NATO, Rusya ve Çin’e karşı savaşa hazırlanıyor.
 
«Demokrasimize saldırdınız. Kaşarlanmış kumarbaz tarzı inkarlarınız bizi ilgilendirmiyor. Bu tutumda ısrar ederseniz, bunu bir savaş ilanı olarak kabul ederiz». 
 
İşte Trump’ın Helsinki Zirvesinde Putin’e söylemesi gereken buydu. 
 
Rus devlet başkanını «uluslararası güvenliğin temel dayanağı NATO’ya saldırmak, Avrupa’yı istikrarsızlaştırmak ve Avrupa’ya sığınmalarına yol açacak şekilde binlerce Suriyeli sığınmacıyı bombalamakla» suçlayan New York Times’ın ünlü başyazarı Thomas Friedman a Republica’da bunları savunuyor.
 
Ardından ABD Başkanını «Anayasal yeminini bozmak» ve  Rus istihbaratının üyesi» olmakla suçluyor.
 
Friedman’ın kışkırtıcı terimlerle dile getirdikleri, Putin’in Beyaz Saray’a davet edilmesiyle sürmesi beklenen ABD-Rusya müzakeresine karşı çıkan güçlü bir iç ve uluslararası cephenin (ki New York Times önde gelen sözcülerindendir) tavrıdır. 
 
Ama önemli bir fark vardır. Müzakere henüz meyvesini vermemişken, müzakereye muhalefet sadece sözcüklerle değil ama somut olgularla da dile geliyor.
 
Helsinki Zirvesinin barışçıl iklimini boşa çıkaran ABD’nin küresel savaşçı sistemi Atlantik’ten Pasifik’e savaş hazırlıklarını yoğunlaştırmaktadır.
 
Yüzlerce tanktan ve bine yakın askeri araçtan oluşan bir ABD zırhlı tugayı Anvers’e çıktıktan sonra, 60 saldırı helikopterinden oluşan bir ABD hava tugayı Rotterdam’a vardı. 
 
Tümü ABD ve NATO’ya ait olan bu ve diğer güçler, 2014 yılında «Rus saldırganlığı»na karşı başlatılan Atlantic Resolve Harekatı kapsamında konuşlandırılmaktadır. 
 
Polonya Rusya karşıtı işlev görecek şekilde, yılda 1,5 ila 2 milyar ödemeyi teklif ederek kendi topraklarında bir ABD zırhlı birliğinin daimi varlığını talep etti.
 
NATO aynı zamanda İttifak üyesi olmaya aday Rusya sınırlarındaki Gürcistan ve Ukrayna’daki birliklerin eğitim ve silahlanmasını yoğunlaştırıyor.
 
Bütün bunlar olurken, NATO tarafından Meydan darbesi sırasında kullanılan Neo-Nazi paramiliter oluşumların lideri, Nasyonal-sosyal Parti (Adolf Hitler’in Nasyonal-Sosyalist Partisi örnek alınarak) kurucusu Andriy Paruby’yi ABD Kongresi saygıdeğer bir şekilde kabul etti.
 
NATO’nun Lago Patria’daki (JFC Napoli) Komutanlığı —aynı zamanda Avrupa’daki ABD deniz kuvvetleri ve Afrika’dakilere de komuta eden ABD’li Amiral James Foggo’nun emirleri altındaki — 30’dan fazla ülkeye ait 40 000 asker, 130 uçak ve 70 geminin katılacağı Trident Juncture 18 büyük tatbikatını düzenlemek için yoğun faaliyet yürütmektedir.
 
Bu ülkelere NATO ortağı İsveç ve Finlandiya da dahildir.
 
Ekim ayında Norveç ve komşu denizlerde gerçekleştirilecek olan tatbikatta, tabii ki «Rus saldırganlığına» karşı bir « ortak savunma » senaryosu simülasyonu gerçekleştirecektir.
 
Pasifik’te, 25 000 denizci ve deniz piyadesi, 50’den fazla gemi ve 200 savaş uçağının katılımıyla, 27 Haziran’da başlayan ve 2 Ağustos’a kadar devam edecek olan Rimpac 2018 —Hint ve Pasifik Okyanuslarını kapsayan ABD Komutanlığı UsIndoPacom tarafından düzenlenen ve yönetilen — adlı büyük deniz tatbikatı gerçekleştirilmektedir. 
 
Fransa, Almanya ve İngiltere’nin katıldığı tatbikat açıkça, UsIndoPacom Komutanı Amiral Phil Davidson’un « ABD’nin bölgeye erişimini kısıtlamak ve hegemonya kurmak için uluslararası düzeni mayınlayan bir büyük rakip güç » olarak tanımladığı Çin’e karşıdır.
 
Donald Trump Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceği zaman, Friedman onu sadece düşman Rusya ile değil ama aynı zamanda Çinli düşmanla da suç ortaklığı yapmakla suçlayacaktır.
 
Manlio Dinucci
Kaynak, 26 Temmuz 2018- voltaireorg.net

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.