Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Çin ve Rusya’ya yönelik bir Dünya Savaşı Öngören Pentagon, bir yıldan beri atom bombaları da dahil Avrupa’daki silah stokunu büyük oranda arttırmak için İtalya’da bulunan çok sayıdaki üssünü kullanıyor.
 
 
 
Manlio Dinucci/ ABD’nin en büyük barut fıçısı İtalya'da
 
İkinci Dünya Savaşının sonunda müttefik birlikleri Avrupa kıtasını işgal ederler.
 
Her ne kadar Fransa ve Rusya bugün geri çekildilerse de, ABD ve Birleşik Krallık buradaki birliklerinin bir bölümünü muhafaza etmeyi sürdürüyorlar. 
 
Çin ve Rusya’ya yönelik bir dünya savaşı öngören Pentagon, bir yıldan beri atom bombaları da dahil Avrupa’daki silah stokunu büyük oranda arttırmak için İtalya’da bulunan çok sayıdaki üssünü kullanıyor.
 
(Foto, Lewis Eisenberg, örgütlenebilmelerine olanak sağlamak için 11 Eylül saldırılarından kısa süre önce World Trade Center'i Satan, New York Liman Başkanı idi. Bugün ABD’nin Roma Büyükelçisi ve yarımadayı ABD cephaneliğine dönüştürmekle meşgul)
 
8 Ağustos’ta Livorno Limanına Liberty Passion (Özgürlük Tutkusu) ve 2 Eylül’de ise Liberty Promise (Özgürlük Umudu) yanaştı, bu gemileri 9 Ekim’de Liberty Pride (Özgürlük Gururu) izleyecek. Üç gemi daha sonra peş peşe 10 Kasım, 15 Aralık ve 12 Ocak Livorno Limanına geri dönecekler.
 
Bunlar, 200 metre uzunluğunda, her biri 6 500 araç taşıyabilen 12 köprüye sahip devasa Ro-Ro (Roll-On/Roll-Of, araç nakliyesi için kullanılan) gemileridir.
 
Halen araba değil ama taarruz tankları taşımaktadırlar. 
 
Pentagon hesabına çalışan, ABD, Akdeniz, Ortadoğu ve Asya limanları arasında bir küresel güzergah içerisinde daimi olarak silah taşıyan 63 gemiden oluşan ABD filosuna dahildirler.
 
Akdeniz’deki başlıca uğrak noktaları Livorno’dur çünkü liman hemen yanı başındaki ABD’ye ait Camp Darby Üssüyle bağlantılıdır. Üssün önemi, geçtiğimiz günlerde Floransa’daki La Nazione gazetesini ziyaret eden US Army’nin İtalya garnizon komutanı Albay Erik Berdy tarafından anımsatıldı.
 
Pisa ve Livorno arasında yer alan lojistik üs, ABD’nin anavatan dışındaki en büyük cephaneliğini oluşturmaktadır.
 
Bu cephanelikte bir milyondan fazla top mermisi, uçak bombaları ve füzeler, binlerce taarruz tankı, araç ve muhtelif askeri malzeme bulunduğu tahmin ediliyor.
 
Aynı üste nükleer bombaların dahi bulunması ya da gelecekte bulunabileceği olasılığını görmezden gelemeyiz.
 
Albay, Camp Darby’nin ABD kara ve hava kuvvetlerine, doğrudan ABD’den olduğundan çok kısa sürelerde ikmal imkanı sağlayarak anahtar bir rol oynadığına dikkat çekti. Üs, Irak, Yugoslavya, Libya ve Afganistan’a karşı savaşlar için gerekli silahların büyük bölümünü sağladı. 
 
Mart 2017’denberi, Livorno’ya her ay uğrayan büyün gemiler aracılığıyla Camp Darby’deki silahlar, Suriye, Irak ya da Yemen’deki savaşlarda ABD güçleri tarafından kullanılmak üzere Ürdün’deki Akabe, Suudi Arabistan’daki Cidde limanlarına ve Ortadoğu’da bulunan diğer ikmal noktalarına kesintisiz olarak taşınmaktadır.
 
Liberty Passion, Nisan 2017’de gerçekleştirdiği ilk yolculuğunda Akabe’ye 250 askeri araç ve muhtelif malzemeler indirdi. 
 
Camp Darby’dan Cidde’ye her ay deniz yoluyla taşınan malzemeler arasında, kuşkusuz Suudi Hava Kuvvetlerinin Yemen’de sivilleri katletmek için kullandığı (fotoğraflarla da kanıtlandığı üzere) ABD bombaları da yer almaktadır.
 
Bunun dışında, Livorno ve Cidde arasında her ay sağlanan bağlantı sırasında büyük gemilerin, Yemen’deki savaş için Suudi Arabistan’a tedarik edilen Domusnovas’daki (Sardunya) RWM İtalia’ya ait uçak bombalarının da taşındığına ilişkin ciddi ipuçları mevcuttur.
 
Camp Darby’den gerçekleştirilen giderek artan silah naklinden dolayı, üs ile Livorno Limanı ve Pisa Havalimanı arasındaki kanal ve yol bağlantısı yetersiz kalmaktadır.
 
Dolayısıyla yeni bir demiryolunun yapımı da dahil olmak üzere, altyapının geniş kapsamlı olarak yeniden ele alınması kararlaştırıldı (Albay Berdy tarafından teyit edildi). 
 
Plan, koruma altına alınmış bir bölgede bulunan 1 000 ağacın kesilmesini de içermektedir ama İtalyan yetkililerince çoktan onaylanmış durumdadır. Hepsi bu kadar da değil.
 
Albay Berdy’yi kabul eden Toskana Bölgesel Konsey Başkanı Eugenio Giani (PD), «Camp Darby ABD askeri üssü ile çevrede yaşayanların bütünleşmesini» geliştirme sözü verdi. 
 
Bu tutumu Pisa Belediye Başkanı Conti (Lega) ve Livorno Belediye Başkanı (Movimento 5 Stelle) da canı gönülden desteklemektedir.
 
Livorno’daki, önce Albay Berdy’yi ardından ABD Büyükelçisi Lewis M. Eisenberg’i karşılamak için Belediye’ye ABD bayrağı dahi çekti.
 
Çeviri, Osman Soysal
 
13 Eylül 2018-voltairenet.rog

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.