Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Afganistan’da yayın yapan ‘’Tulu News’’ televizyonu bu sabah Molla Ömer’in Pakistan’ın Kuveyte kentinden başka bir yere intikal ederken öldürüldüğünü bildirdi....eski haberdir-. (Karanlıklar çağı; 'orta çağ'. foto,1, Molla Ömer. foto,2.Bagdadi.d.d.com)

 

 

Şimdi, Molla Ömer hakkında güncel haber:
 
‘Taliban lideri ABD Üssü'ne yürüme mesafesinde yaşadı' devil
 
ABD askerlerinin Taliban liderinin evde olduğu sırada arama yaptığı fakat onu bulamadığı da kaydedildi.
 
Bir BBC ekibi tarafından 1996'da gizlice görüntülenen Molla Ömer, 2013'te hastalık yüzünden öldüdevil.
 
(foto,Taliban şefi, 'Molla -kör- Ömer', ABD'nin Piyonu, ABD tarafından öldürülmeden önce..d.d.com)
 
Yeni yayımlanan bir kitapta, eski Taliban lideri Molla Muhammed Ömer'in, Afganistan'daki bir Amerikan üssüne yürüme mesafesinde yaşadığı iddia edildi.
 
Hollandalı gazeteci Bette Dam'in yazdığı “Molla Ömer'in Gizli Yaşamı” adlı kitapta, Taliban liderinin hiç ABD'nin inandığı gibi Pakistan'da yaşamadığı belirtiliyor. Ömer'in bunun yerine, memleketi Zabul bölgesinde bulunan bir büyük bir Amerikan İleri Operasyon Üssü'ne sadece yaklaşık 5 kilometre mesafede saklandığı kaydediliyor.
 
(foto, Ebubekir Bağdadi,, bir zamanlar ABD'nin has adamıydı, Hilafetini ilan edince, o da öldürüldü. d.d.com)
 
5 YILLIK ARAŞTIRMA
 
Kitabını beş yıl süren bir araştırma ve Taliban üyeleriyle görüşerek yazan Dam, Taliban rejiminin 2001'de devrilmesinden sonra Ömer'in koruması haline gelen Cabbar Omari'yle de konuştu. BBC Türkçe’nin haberine göre Omari, 2013'te hastalanarak hayatını kaybetmesine dek Ömer'i sakladı.
 
ABD ASKERLERİNİN ARAMA YAPTIĞI SIRADA EVDEYMİŞdevildevil
 
Afganistan merkezli Taliban hareketi ise Molla Ömer’in öldürüldüğüne dair basında çıkan haberlerin asılsız olduğunu açıkladı.
 
Kitaba göre, Taliban yönetiminin devrilmesinin hemen ardından, ABD'nin 11 Eylül saldırılarından sonra başına 10 milyon dolar ödül koyduğu Ömer, üsse yakın bir yerdeki evin gizli odalarında saklandı. Hatta kitapta, bir kez Amerikan özel güçlerinin evi aradığı, ancak Ömer'in saklandığı yeri bulamadıkları belirtiliyor.
 
ÜSSE YAKIN BİR EVDEYMİŞdevil
 
Ömer'in daha sonra, 1000 kadar Amerikan askerinin kaldığı üsse 5 kilometre mesafedeki başka bir eve geçtiği kaydediliyor. Dam ayrıca, kendisine Ömer'in haberleri de BBC Afgan Servisi'nden takip ettiğinin söylendiğini aktarıyor.
 
Aksi yönde iddialara karşın, Ömer'in Taliban'ı saklandığı yerden yönetemediği ifade ediliyor.
 
Ancak, Ömer'in ABD'li yetkililerin Taliban liderleriyle ülkedeki savaşı sona erdirmek için görüştükleri Katar'da bir Taliban bürosunun açılmasına onay verdiği kaydediliyor.
 
Geçen ay Flemenkçe basılan Dam'ın kitabının kısa süre içinde İngilizce de yayımlanması bekleniyor.
 
11 Mart 2019- artigercek
 
Not; Menşete eklediğimiz Tulu news haberi için bakınız; (https://www.dunyabulteni.net/asya/taliban-lideri-uzerindeki-sir-perdesi-suruyor-h160685.html)

 

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.