Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Şu sözler, Avni Özgürel'e değil, eski MİT şefi, 'Mehmet EYMÜR'e ait; -Sayın Şükrü Gülmüş, Abdullah Öcalan ilk yıllarda. Daha PKK Ankara’da bir grup aşamasındayken bizde Zarf Usülü çalıştı...(Kaynak; http://bashur-bakure.com/ocalan-bizde-bir-muddet-zarf-usulu-calisti/) Faruk Bildirici, ancak 'Nal'a dokunabilmiş, şimdi sıra, 'MIHA' vuracaklarda. Klavye kahramanı Baylar? TOP, şimdi Sizde!. d.d.com)

 

 

Bildirici'den Cumhuriyet'e 'Öcalan' eleştirisi: Gazeteci senaryo Yazmaz
 
'İddia ediliyor', 'ileri sürülüyor' ve 'yorumlanmıştı'. Haberin bütün dayanağı bu sözcüklerde saklı.'
 
Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Asrın Hukuk Bürosu'nun 2 Mayıs'ta müvekkilleri PKK lideri Abdullah Öcalan ile İmralı Cezaevi'nde yaptıkları görüşmeyi basın toplantısı şeklinde duyurmalarının ardından  YSK'nin İstanbul seçimlerini iptal etmesi kararıyla denk gelmesi üzerine yazılan yazıları değerlendirdi.
 
Bildirici, Cumhuriyet'te çıkan bir haberi eleştiererek "Kim iddia ediyor? Kim ileri sürüyor? 
 
Kim yorumlamıştı?
 
Bu soruların cevapları yok haberde. 
Bu iddiaların nereden, nasıl çıktığına dair bir bilgi de yok. Veri olmayınca böyle yazılması yanlış" diye yazdı.
 
Faruk Bildirici'nin kendi internet sitesinde "Öcalan görüşmesi ve seçim senaryoları" başlığıyla yayımlanan yazısının bir bölümü şöyle: 
 
Gazeteci senaryo yazmaz. Haber ve yazı yazar, yorum yapar, analiz üretir. Gazeteci, bu faaliyetleri yürütürken mutlaka somut bilgi ve belgeye dayanır.
 
Ama son zamanlarda hiçbir belge ya da bilgiye dayanmayan, varsayımlarla, tahminlerle oluşturulmuş metinlerle sık karşılaşıyoruz. Haberden, gazetecilik ürününden çok senaryoya benziyor yazılanlar, söylenenler.
 
En yakın örnekler de Abdullah Öcalan ile avukatlarının görüşmesine yıllar sonra yeniden izin verilmesi ve İstanbul’da büyükşehir belediye başkanı seçiminin iptali hakkında yazılanlar, konuşulanlar…
 
Avukatlar, 6 Mayıs’ta düzenledikleri basın toplantısında Öcalan’ın mesajını açıkladılar.
 
Öcalan, mesajında cezaevlerindeki açlık grevleri, çözüm süreci ve Suriye konularına değiniyordu. 
 
2013’te Diyarbakır’da meydanda okunan mektubunu hatırlatarak, “Bizlerin İmralı’daki duruşu, 2013 Nevroz Bildirgesinde belirttiğimiz ifade tarzının daha da derinleştirerek ve netleştirerek sürdürme kararlılığındadır. Bizim için onurlu bir barış ve demokratik siyaset çözümü esastır” diyordu.
 
Görüşmenin içeriğiyle ilgili bilgi bu kadardı. 
 
Fakat önce sosyal medyada ardından medyada “Çözüm sürecinin yeniden başladığı” ve “HDP’nin İstanbul’da AKP’ye destek vereceği” yazılmaya, söylenmeye başlandı.  
 
Hatta Habertürk yazarı Nagehan Alçı, HDP’nin İstanbul’da kendi adayını çıkaracağını söyledi.
 
Bu senaryoların kısa sürede iyice dallanıp budaklanması üzerine AKP ve HDP’den yalanlamalar geldi.  
 
HDP Eş Genel Başkan Sezai Temelli, 31 Mart seçimlerinde ortaya bir strateji koyduklarını belirterek;
 
"Dün ne yaptıysak yarın da onu yapacağız" dedi. Görüşmeye katılan avukatlardan Newroz Uysal da Öcalan’ın gündeminde İstanbul seçimlerinin olmadığını açıkladı.
 
Yine de bu senaryolar gazete ve internet sitelerinde yazılmaya, televizyonlarda konuşulmaya devam etti. 
 
Örneğin 9 Mayıs’ta Cumhuriyet’te çıkan “Seçim ayarlı görüşme” haberinin giriş bölümü şöyleydi:
 
“Terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile 8 yıl sonra avukatlarıyla yapılan görüşmeden önce 31 Mart’ın hemen ardından bir ön görüşme yapıldığı, iddia ediliyor. Avukatlarıyla yapılan görüşmede İmralı’dan verilecek mesajın içeriği konusunda pazarlık yapıldığı, bu nedenle 2 Mayıs’ta gerçekleştirilen görüşmenin 6 Mayıs’ta kamuoyuna duyurulduğu ileri sürülüyor.
 
YSK’nin İstanbul seçimlerini iptal ettiği gün, terör örgütü PKK lideri Abdullah Öcalan ile avukatlarının 8 yıl aradan sonra İmralı’da görüşme yaptığının kamuoyuna duyurulması iktidarın Kürt kökenli seçmene bir mesaj verdiği şeklinde yorumlanmıştı.”
 
“İddia ediliyor”, “ileri sürülüyor” ve “yorumlanmıştı”. 
 
Haberin bütün dayanağı bu sözcüklerde saklı.  
 
Kim iddia ediyor? 
 
Kim ileri sürüyor? 
 
Kim yorumlamıştı? 
 
Bu soruların cevapları yok haberde. 
 
Bu iddiaların nereden, nasıl çıktığına dair bir bilgi de yok.
 
Veri olmayınca böyle yazılması yanlış.
 
Doğal ve doğru olan, gazetecinin böyle bir görüşme sonrasında “Neden sekiz yıl aradan sonra Öcalan ile görüşmeye izin verildi” ve “Yeni bir çözüm süreci mi başlıyor” sorularına yanıt araması. 
 
Ancak bu sorulara yanıt bulabilirse haber yazabilir.  
 
Cumhuriyet Yayın İlkeleri’ndeki “Haberlerde gerçeğe uygunluk esastır. Haberlerde gerçeğin tüm boyutlarına, karşıt görüş ve iddialara yer vermek zorunluluktur” maddesini hatırlatayım.
 
(Mit'in eniği, Kürdlerin katili, kontra elemanı 'APO'faşistinin, bütün Avukatlarının MİT mensubu olduklarını düşünmek normal ve zaten genellikle öyle oldu... unutmadan; bu Habere bütün fotografları biz ekledik, fotoların üstündeki yazılar Türk baınına ait, Haber başlıklarıdır yani- okur geçmişi hatırlayıp neler olduğunu göz önüne alıp daha etraflı bir değerlendirme yapabilsin, diye ekledik... d.d.com),
 
13 Mayıs 2019-artigercek

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.