Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

BM, Suriye Özel Temsilcisi Geir O. Pedersen, yeni tip 'korona virüs' salgınıyla mücadele amacıyla Suriye genelinde “tam ve acil, ateşkes' çağrısında bulundu. (malum, ABD, kendi uşaklarını bile birbiriyle kapıştırıyor, fazla büyümesinler hep Tetikçim kalsınlar, diye.. bizce, Ebola, AİDS ile Zika'dan Resmi açıklama beklemek en iyisi.. d.d.com)
 
 

BM’den Suriye’de 'Corona virüs' ile mücadele için Ateşkes Çağrısısad
 
Geir O. Pedersen, yaptığı yazılı açıklamada, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in, dün, tüm dünyanın ortak düşmanı koronavirüs salgınıyla mücadele amacıyla küresel ateşkes çağrısı yaptığını anımsattı.
 
Pedersen, “Bugün, Kovid-19'u bastırmak için gayretli bir çaba sağlanabilmesi adına Suriye'nin tamamında tam ve acil bir ateşkes çağrısında bulunuyorum” dedi.
 
Suriyelilerin koronavirüse karşı savunmasız bir durumda olduğunu vurgulayan Pedersen;
 
ülkedeki sağlık tesislerinin harap edildiğinin ya da bir işlevinin kalmadığının, hayati sağlık ekipmanı ve sağlık uzmanı sıkıntısı olduğunun,
 
ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin, mültecilerin, tutukluların ve kaçırılan kişilerin özellikle tehlikeli koşullar altında yaşadığının altını çizdi.
 
Kovid-19 pandemisinin Suriye için ortak tehdit oluşturduğuna işaret eden Pedersen, “Hiç ayrım yapmıyor. Sizin, Suriye hükümetinin (rejimin) veya başka bölgelerde yaşayıp yaşamadığınıza bakmıyor. Tüm Suriyeliler için tehlike içeriyor” değerlendirmesinde bulundu.
 
Pedersen, son dönemdeki ateşkes anlaşmalarının Suriye’nin kuzeydoğu ve kuzeybatı bölgelerinde şiddetin azalmasına yardımcı olduğunu ve bundan memnuniyet duyduğunu vurgulayarak bununla beraber bu anlaşmaların kırılgan olduğu ve şiddetin her an patlak verebileceği uyarısında bulundu.
 
Suriye'de ateşkese her zamankinden daha fazla gereksinim olduğuna dikkati çeken Pedersen, ilgili tüm tarafların bu çağrıya saygı göstermesini istedi.
 
Ateşkesin sağlanması için ilgili tüm taraflarla çalışmaya hazır olduğu mesajını veren Pedersen;
 
“Ülkenin her yerine tam, sürekli ve engelsiz insani erişim kilit noktası olacaktır. Şiddete son verelim, Kovid-19'a karşı beraber çalışalım, Suriye'deki krizden çıkıp siyasi bir süreçte ilerlemek için birlikte hareket edelim” ifadelerini kullandı.
 
DSG tüm askeri operasyonları durdurdu
 
Bu arada Demokratik Suriye Güçleri (DSG), koronavirüs salgını nedeni ile tüm askeri operasyonları durdurdu.
 
DSG Genel Komutanlığı, koronavirüs pandemisi nedeni ile tüm askeri operasyonlarını durdurduğunu açıkladı. DSG, ayrıca Suriye’deki tüm güçlere insani ateşkes çağrısı yaptı.
 
24 mart 2020-ajanslar

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.