Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

1: 1977 den beri kendileri gibi düşünmiyen her kürde, kürdü yapılara hayın işbirlikçi hatta ajan deyip bunu fili olarak uguluyanlar.

 

2: ŞIWAN perwer bir AKP li vekille kameralar önünde görüştü diye Şıwanı hayın ajan düşman ilan edenler

3: Kemal Burkay türkiyeye döndü AKP nin adamı,diye hayın ilan edenler

4: AKP kongresine katılan kürtçe konuşan, Mesut Barzani’yi işbirlikçi ilan edenler

5: Rojawa'da ve suriyede Esadın muhabaratı ile kol kola olanlar, esadın Tc ile arası bozulunca, şimdi TC nin semersiz katırına yular takmadan binenler, Hevler de Rojava partilerin birlik amaçlı iki toplantısına katılmadan, bu toplantıları Tc ve onun işbirlikçiler düzenliyor deyip, üçüncü toplantıya katılıp, Hewler anlaşmasının altına imza atan rojawada bu imzalarını, alınan kararlara uymadan çöpe atanlar, Kurd yüksek konseyini işlevsiz kılanlar Güney kurdistanda egitim görüp Rojawa ya gelen rojawalı peşmergeleri sınırda tutukluyanlar Irak maliki hükümetine gelin sınırlarınızı koruyun deyip Frat dicle ordularını, Kurdistan Peşmergeleri ile karşı karşıya getirenler, Amude,de sivil silahsız kurde katliyam uyguluyanlar

6: önümüzdeki süreçte Hewlerde Yapılacak Ulusal birlik Kongresinde nasıl ederizde TC nin istedigi bir bir kıvama getiririz anlayışı ile alel acele Hewlerden alınıp istanbule getirilen Salih müslüm Türk MİT i ile kapalı kapılar arkasında Kürdler adına karar alanlar, Diger kürdi parti ve yapıları nasıl oyuna getiririz planı yapanlar, Müslüm salihin Türk miti ile son görüşmesinde, Biz asla Türküyeye karşı degiliz, Rojawada devlet kurmak gibi bir amacımız asla yoktur diyenler.

7: her gün basına KCK, başkanları BDP li vekiller, PYD başkanı Salih Müslüm, Biz Kurdler asla bir kurd devleti istemiyoruz diyenler; Gezi olaylarında Kurdleri ergenekon artıkları ve kemalistlerle kol kola olmasını sağlıyanlar, "KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Mustafa Karasu Nuçe TV'de yayınlanan röportajında, "Kürtler devlet kurmak istemiyor" Başkan Apo'nun ideolojisinde, felsefesinde iktidar ve devlet olmak yoktur diyenler.

8: Sabri Ok, KNK'nin 14 yıllık bir tarihi var. Küçümsenmeyecek bir emeği var. Önemli bir çalışması oldu. Bunları yok saymak, oluşan bu iradeyi yok saymak doğru değil, mümkün de değil, Bence KNK'yi onure eden bir yaklaşım gereklidir, Her halde ortak bir irade içinde birleşmeleri daha doğru olacaktır.

Daha bir çok madde ,konu başlığı sayabilinir, bu saydıklarım yakın dönemde bazı önemli gördüklerimdendir, sadece bunlarmı önemli tabiki hayır, dahada önemli bir çok konu var. 8 sorunun içinde yüzlerce soru çıkarılabilinir ‘8’zi yan yatıralım önüne 1 ekliyelim cevaplarıda toptan verelim:

Yukardaki 8 soruyu, 8 harfle cevaplıyalım.

A: Kurdistanda Otonomi, federasyon bagımsızlık istiyenlere yerli işbirlikçi ve devletin hizmetkarları diyen anlayış, Kurdistanda 35 yıllık savaşta kendisi gibi düşünmüyen ulusalcı devrimci dinamikleri yok eden zayıflatan marjinal duruma düşüren anlayış, sömürgeci güçlerle şimdi bin yıllık islam din kardeşligi ve Halkların kardeşligi söylemi ile, türkün osmanlıdan kalan hayallerini misakı millisini savunur hale gelmişken kim Ulusalcı kim işbirlikçi, her kurd bireyi kendini sorgulamalı.

B: Şıwan Perwer kameralar önünde türkıyeye davet edilmesine, Koşullar uygun hale getirilirse, Ülkeme neden dönmiyeyim , dedigi için, Şıwanı AKP işbirlikçisi hayınlıkla suçluyanlara dönüp sormak lazım Kim ajan kim hayın?

C: Kemal Burkay türkiyeye dönmeden önce basına TV lere, geçmişte ne dediyse, bu günde Türkiyeye döndükten sonrada aynı fikir ve düşüncelerini söylemeye devam ediyor ,Kemal Burkay bu günde odur begenir begenmeyiz, PSK hakpar ekseninde idolojik ve siyasal duruşu, Fedaral amaçlı talepleri hep aynı olmuştur, Degişmiyen Kemal burkay ve anlayışı ortadadır, fakat Burkayı hayın, ajan, AKP nin adamı olarak suçluyanların 360 derece nasıl fırıl fırıl döndükleri degişen yönlerinden aşikar degilmi, diyeceksiniz Ay, Güneş, dünya, 360 derece dönüyor evet bu doğru onlar döndükçe Yaşam devam ediyor. ama bizdeki bu tersine dönme biçimi kendi yaşam amacı ile çelişiyor, bu çok hızlı dönme biçimi dönenlerin dengesini bozuyor, Çünkü dönme kuvveti kendi doğal manyetik kuvveti ile degil , Daha kuvvetli başka bir çekim gücün, döndürmesi ile dönüyor, sorunda burda,!

D: Mesut Barzani Kurdi dili ve kurdi duruşu ile Bir Türk devletinin iktidarında olan AKP partisinin Kongresinde Türk anayasasında halen yasak olan Kürtçe, Mesut Barzani ana dili ile Konuşunca saygı duyulacağına, hayın ajan AKP nin işbirlikçisi oluyor, kandilde,Türkçe kurs vermek ulusalclık, kurdlük ,vatanseverlik oluyor.

E: Hewler’de yapılan anlaşmaları, kurulan Desteya Bılınd ‘’Kürd Yüksek Konseyı’’ ni alınan kararların tümünü, Rojawada içini boşaltarak boşa çıkaran PYD degilmi, Alınan kararlada Kurdistan bayrağı tek Ulusal temsildir, Kurd Yüksek Konseyi Askeri, Diplomatik, siyasi üst karar merciidir, kararlarını kabul eden kararların altına imza atan Salih Müslim, acaba şimdi hangi yetki ve sıfatla, Kurd Yüksek konseyin onayı olmadan, tek başına Türk devleti ve onun Miti ile kapalı kapılar arkasında, karanlık dehlizlerde görüşme yetkisine sahiptir, Bu karanlık ve kapalı kapılar arkasında, Mit le görüşmek Kurdlük Ulusalcılık oluyor,

Salih müslüm Perde arkasında Devletın karanlık güçleri ile kirli ilişkileri olanlar döne döne nereye savrulduklarının farkında olmak istemiyenler ? Bu plan ve oyuna katılmayanlara, red edenlere esarcı, fuhuşcu, diye Amude meydanlarında katledeceksin, Bir taraftan Ulusalcıyım diger tarafta Rojawalı olup güneyde silahlı egitim gören peşmergelerin, toprağına, evine, dönenleri tutuklayacaksın, peki sormazlarmı, PYD kim nerden geldi silahlı gücü kandilden gelmedimi,? Maliki ile el altında sınırlarınıza sahip çıkın deyip fırat dicle ordularının kurdistan parçaları arasındaki duruma müdahele etmesini teşvik edeceksin tüm bunlar ulusalcılıksa, ?

F: Ulusal birlik konferansı. Hem sömürgecilerin misaki millisini savunacan, Otonomiyi,Federalizmı, Bağımsızlığı red edecen, sonrada dört parçada Ulusal birlik Kongresi diye nara atcaksın, altınada Ulus devlet olmak Kurdlüge ihanettir ilkel milliyetçilik dienilecek. / KCK Genel Başkanlık Konseyi Üyesi Mustafa Karasu Nuçe TV'de yayınlanan röportajında: "Kürtler elbette kendi yönetimlerini kurmayı, özerk olmayı istiyorlar. Ama devlet olmak istemiyorlar. Başkan Apo'nun ideolojisinde, felsefesinde iktidar ve devlet olmak yoktur., "Kürtler devlet kurmak istemiyor" Suriye'deki Kürtler kesinlikle çatışmak istemiyor. Devlet kurma şeyleri de yok Mustafa karasu. Peki bu ‘‘özerk olma‘‘ KCK nin dedigi özerklik coğrafik etnik olmuyan sadece yerel yönetimlerin özerkligi bile degildir, bu söylem kopenhag kıriterlerinde ki yerel yötemler maddesinden daha geri degilmi. aslında bu sadece süs olsun diye söylenen bir söz gibidir, Şimdi kurd kendi kendine sormalı madem iktidar ve devlet olmak istenmiyordu, Bu savaş neyin nesi, bunca savaş ölüm,acı yok oluş neyin nesi idi,? Kendi toprakları üzerinde devlet ve iktidar olmak istenmiyorsa, etnik ve coğrafik bir özerklik istenmiyorsa , Ankara,ya bağlı türklerin köleliginden başka ne kalır geriye:

G: Ulusal birlik kongresı ve Avrupadaki KNK , Sabri Ok, KNK'nin 14 yıllık bir tarihi var. Küçümsenmeyecek bir emeği var. Önemli bir çalışması oldu. Bunları yok saymak, oluşan bu iradeyi yok saymak doğru değil, mümkün de değil, Bence KNK'yi onure eden bir yaklaşım gereklidir, diyor:: Bu mantığa göre Misakı milliyi kabul eden her yapı onure edilmeli bu gidişle,

Hewlerde yapılacak Kongrede beklentimiz Apocu anlayış dışındaki, Kesimlerin özellikle ‘‘Barzani‘‘ anlayışı ve ona yakın duran diger tüm Kurdistanı yapıların, şahsiyetlerin,Kurumların bu oyunları asgari düzeye düşürmesi, Ulusal , Milli yönü ağır basan istem ve taleplerin esas alındığı Kararların alınmasıdır. ‘kaygılarımı koruyorum‘

H: Kurdistanda Bu kirli savaşta 35 yıl vahşet yaşanırken , Kurdün köyü, ormanı, doğası yakılıp yıkılırken, Kızılay ve taksim meydanında ordu iktidara diyen, 12 eylül faşist darbe anayasasına ve Generallerime dokunmayın diyen, türk sosyalşıven kemalist solu, ittihatçı hatta faşist ırkçı türk sağcısı, ergenekonun uzantıları , sırf AKP yi al aşagı etme planlarına, kozmik odanın ürünü olan hesaplarla ‘kemalizme sarılan’ kemalizmi kurde şirin gösteren genç kurd kemalistleri, islam’la din kardeşligi ile yeteri kadar kandırılamayan kurdü, Halkların kardeşligi, Milli misakiyeci çanakkalede beraber çarpıştık söylemleri ile, Kurdü kandırmak istiyenler, İlerici, devrimci, ulusalcı oluyor,

Gezi parkı sürecinde Siyasal sisteme ’’ eylemleri ile iktidara yaşamımın her alanına müdahale etme diyen, polis vesayetine karşı direnen kesim hariç’’ ki bu kesim azınlıkta kaldı, kontrol kozmik oda ürünlerin amacına hizmet eder hale geldi.

Kurdistan yakılıp yıkılırken sesini çıkarmayıp, en büyük asker bizim asker, Asker doğuya sologanı atanlar, Gezi’de bir kaç agaca sarılarak doğa sever oldular, tek bayrak tek lider kemalizmin etrafında kenetlendiler, Bu kemalist severlerin, ırkı siyasal söylemleri, renkleri, taşıdıkları ablemler, flamalar’da nüans farkıda olsa’da amaç herdef aynı olunca, Yıpranan vesayet sisteminin yeniden tamiratı için, Lıberal muhafazakar, gerici iktidar partisinin düşürülmesi, onun yerine Irkçı kemalist, faşizan ordu sever, daha çok Özgürlükleri kısan CHP,MHP iktidar hesapları amaç ve planları ile kurdü bu oyunlara yer yer alet edebildiler.

Akp nin elbette. özellikle Kürd sorununu ,Biz Kurdlerin anladığı ve istedigi gibi, sorunu çözme diye bir derdi olmamıştır, olması türk sistemin yapısına terstir,

Kurd sorunu Bir Ulusun toprakları üzerindeidari egemenlik hakkıdır ‘ Kurdistan’ sorunudur. Kurdistanı Sömürge eden egemen sömürgeci Güçlerden, Kurd sorununu ulusal anlamda çözmesini beklemek bir beyhudeliktir, Sömürgeci iktidarlar ömrünü uzatmak burjuva anlamda bazı bireysel hak ve talepleri dünya koşularına kendini uyarlarken , belli reformlar yapar muhafazakar liberal yanı ile kemalist laikler arasındaki çelişkilerden, kaynaklı askeri vesayeti zayıflatması ,kemalizmi törpülemesi, kısmi reformalar yapması, sorunları çözecek demokrasi ve özgürlükle getirecek anlamında anlaşılmamalıdır, böyle bir beklenti içinde olmak büyük bir yanılgı olur.

Sistem içinde ve Türk toplumun belli kesimlerin sistemle çelişkileri uzlaşırdır, özellikle kemalizm, ittıhatçılık,ordu dikta mantığı ile çelişen her çelişkili kesimlerin bu iç sürtüşmesi, Kurd halkına ve diger ezilen kesimlerin yararınadır, AKP bu anlamda sistemin belli kesim ve anlayışları ile sürtüşmesinde, ordu kemalizm, laiklik ve anadolu sermayesi ile istanbul sermayesi arasındaki AKP ve bazı kesimlerin iç çıkar çelişkisinde, Biz Kurdler ne sisteme nede sistemin kılikleri arasında sürtüşmelerde tercihimizi derin devlet ve kemalizmden tararf olmamalı, ergenekon gibi kirli derin devletin araçlarının oyununa kemalistlerin planlarına alet olunması , kurde bir şey kazandırmıyor, kaybettiriyor Kurdün elini zayıflatıyor.

 Sistem içi entegrasyonoyunu planına, Yurtseverlik unvanı takanlara söylenecek ne kaldı acaba,ki Kurd Halkı söyliyebilsin, ben söylenmedik bir söz hatırlamıyorum.

Kısacası üçüncü yol denilen ne Bağımsızlık, ne Fedaralizm ne Otonomi denilen şeyin toplamı, tek yol Ankara, tek yol Türklere sömürgecilere hizmetten başka bir şey degildir.

İbrahim demir/30.07.2013

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.