Sitemiz Hakkında

Başından beri teknik sorunlarıyla boğuştuğumuz eski sitemiz, giderek çalışamaz hale getirilmişti. Ne ‘resim’ ekliyebiliyorduk verdiğimiz haberlere, nede ‘Okur Yorumlarını’ yayınlayabiliyorduk.

Yeni sitemizde bütün bu sorunları ortadan kaldırmayı hedefledik. Bu konuda sitemizi yeniden kuran ve kendinden özveride bulunarak katkı sunan Koye Colker arkadaşa öncelikle teşekkürler etmek isteriz.

Artık sitemizde çıkan Haber ve Köşe Yazarlarına okurlarımız ‘yorumlarını’, ‘eleştirilerini’ rahatlıkla ekleyebilecektir.
Hatırlatmaya gerek varmıdır?
Sitemiz; anti-sömürgeci, anti-faşist, anti-emperyalist çizgisini sürdürmeye devam edecektir.
Okurlarımızın ve site misafirlerimizin desteği ile çalışmalarımızı sürdürmeye çalışacağız.

En içten selamlarımızla.

Mayıs 013- devrimcidemokrat.com

Ama kimse size... 2003 yılında ABD tarafından, On Yılda 'Beş Yüz bini Çocuk' olmak üzere 'Birbuçuk milyon Kişinin' Ölümüne neden olan savaşın gerçek öyküsünü anlatmadı  (hiçbir şey okumayanlara gıpta ile bakıyoruz artık, çünkü;  öğrendikçe daha çok acı çekiyor insan.)

 

 

Manlio Dinucci/ Zihinlerin Fethi Operasyonu
 
Fedakarlık duygusu yürek sızlatır. Savaş bunu takdire şayan kılabilir. 
 
Tarifi:
 
(1) genç ve sempatik bir kahraman bulmak; 
 
(2) fedakarlığı ve diğerkam ölümüyle övünmek;
 
 (3) kötüler karşısında iyi yüzlerin savunulmasının söz konusu olduğuna inandırmak; 
 
(4) yaptığımız korkunçlukları gizlemek. Bu yöntem hala işe yarıyor ve yarayacak.
 
212 sınıftan gelen 5 000 çocuk ve ergen, 27 Nisan 2006’dan Antica Babilonia «barış görevi» sırasında Nasıriye’de düzenlenen «korkunç saldırıda» öldürülen Hava İndirme Alayından (Yıldırım) Binbaşı Nicola Ciardelli’nin anısına dün Pisa’da düzenlenen «Dayanışma Gününe» katıldı. 
 
(foto,Nicola-Ciardelli)
 
Binbaşının ailesi tarafından kurulan Nicola Ciardelli Onlus Derneği’nin her yıl düzenlediği anma günü, belediyenin (önce Pd, bugün de Lega tarafından yönetilen) kararlı desteği sayesinde, «genç öğrencileri, herkesin Barış ve Dayanışma geleceği inşa etmeye adanmışlıklarının öneminin farkında varmalarını sağlamaya» yönelik bir büyük operasyonun laboratuarı haline geldi.
 
İzlenecek örnek, « savaşların neden olduğu yıkım ve başta çocuklar olmak üzere, bunlara maruz kalmak zorunda olanların acılarını içten hissettiği » söylenen «Nicola’nın, katıldığı sayısız görev sırasında karşılaştığı, çatışmaların mağduru halklardan yana tavrı»dır.
 
Ama kimse 5 000 çocuk ve ergene, 2003 yılında ABD tarafından, on yılda beş yüz bini çocuk olmak üzere bir buçuk milyon kişinin ölümüne neden olan bir ambargoya maruz bırakılan Irak’a karşı başlatılan yıkıcı savaşın gerçek öyküsünü anlatmadı.
 
Kimse onlara, savaşı meşrulaştırmak için Irak’ı kitlesel imha silahlarına sahip olmakla suçlayarak, daha sonra sahte olduğu ortaya çıkacak olan « kanıtlar» üretildiğini açıklamadı.
 
Kimse onlara, direnişi ortadan kaldırmak için, Irak’ın Felluce halkına karşı kullanılan fosfor bombalarından Ebu Garip zindanındaki işkencelere kadar her türlü imkan kullanılarak ateşe verilip kana boğulduğunu söylemedi.
 
Bu savaşa –bugün İtalyan Savunma Bakanı tarafından «uluslararası terörizmle mücadele kapsamında, Saddam Hüseyin rejiminin devrilmesi için ABD tarafından yürütülen Iraqui Freedom Harekatı » olarak tanımlanan– İtalyan Antica Babilonia birliği katıldı. 
 
Komutanlarının siyasi danışmanı, 2005 ve 2006 arasında, bugünkü Savunma Bakanı Elisabetta Trenta (Beş Yıldız) idi.
 
Folgore 185nci Hava İndirme Alayı, Nicola Ciardelli’nin subayı olduğu özel kuvvetler keşif, kazanım, hedef bölümü bunun parçasıydı.
 
Savunma Bakanlığı belgelerine göre Alay «doğrudan faaliyetlerde düşman hatlarının gerisine, sahip olunan silah ve kara, hava ve deniz tüm atış platformlarını değerlendirerek uzaktan hedef belirleyen operasyon birlikleri sızdırarak operasyon yürütmektedir». 
 
Bir başka deyişle, insanların oluşturduğu «hedef» bir kez belirlendikten sonra seçilen keskin nişancılar tarafından doğrudan ya da dolaylı olarak bir avcı uçağından fırlatılan bombayı yönlendiren lazer işaretleyici ile imha edilmektedir.
 
Bu da, günün en heyecanlı anında, gökyüzünden Ponte di mezzo’ya (Pisa’nın tarihi merkezinde Arno nehri üzerindeki köprü) inen, gözlerine kötülere karşı iyileri koruyan çizgi roman kahramanları gibi görünen Folgore’deki paraşütçüleri alkışlayan 5 000 çocuk ve ergene anlatılmadı.
 
Pisa’da yaşananlar, sadece burasıyla sınırlı değildir. 
 
Antonio Mazzeo’nun bildirdiğine göre, Sigonella’daki (Sicilya) ABD askerleri, İngilizce, jimnastik ve diğer dersleri verdikleri okullarda gittikçe daha çok görünmektedirler. 
 
Bir rahibin bölgesindeki çocukları « eğitim gezisine» götürdüğü Sigonella’da ve Puglia’daki üslerde liseliler için « okul-iş vardiya » stajları gerçekleştirildi. Başka bölgelerde de benzer durumlar kaydedildi.
 
Yürütülmekte olan, genç kuşakların (sadece onların da değil) zihinlerinin fethine yönelik gerçek bir askeri operasyondur. 
 
Savaş kültürüne karşı barışın kültürünü ilerletmek için örgütlenerek, bunu engellemeye hazır öğretmenler, öğrenciler ve veliler var mıdır?
 
Çeviri; Osman Soysal
 
Kaynak, 07 Mayıs 2019-voltairenet.org

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

| |

leftCopyright © Devrimcidemokrat 2013. All Rights Reserved.